9 Eylül ruhu tarihi Alanyalı Konağı’nda yaşatılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesi arasında tarihi Alanyalı Konağı’nın Kurtuluşumuzun 100. Yılı Anı Evi’ne dönüştürülmesi için protokol imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer törende yaptığı konu...

Özgürses Gazetesi
10:07 -
Abone ol
9 Eylül ruhu tarihi Alanyalı Konağı’nda yaşatılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesi arasında tarihi Alanyalı Konağı’nın Kurtuluşumuzun 100. Yılı Anı Evi’ne dönüştürülmesi için protokol imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer törende yaptığı konuşmada “İzmir’in kalbinde yer alan bu tarihi yapının, şehrimize yakışır bir Kurtuluş Anı Evi’ne dönüşmesini sağlıyoruz. Bu sayede, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelesindeki tüm kahramanlarımıza, minnet borcumuzu bir nebze ödemenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak ve Kadifekale arasındaki tarihi aksı canlandırmak için yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekliyor. 19. yüzyılda inşa edilen mülkiyeti Konak Belediyesi’ne ait Alanyalı Konağı’nın İzmir’in 100’üncü kurtuluş yıldönümü anısını yaşatmak üzere anı evine dönüştürülmesi için Konak Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalandı. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı ve Konak Belediyesi Meclis Üyesi Ulvi Puğ katıldı.

Anı evi ziyaret noktalarından biri olacak

Tarihi Konağın protokol töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Köklü bir geçmişe sahip Alanyalı Konağı’nı İzmir’e kazandırıyor olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Bugün imzaladığımız protokolle, İzmir’in kalbinde yer alan bu tarihi yapının, şehrimize yakışır bir Kurtuluş Anı Evi’ne dönüşmesini sağlıyoruz. Bu sayede, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelesindeki tüm kahramanlarımıza, minnet borcumuzu bir nebze ödemenin gururunu yaşıyoruz. Kurtuluş Anı Evi’miz, doğusundan batısına ülkenin her karış toprağının kaderinin, İzmir’in kurtuluşuyla beraber nasıl şekillendiğini çocuk ve gençlerimize anlatacak. Anı Evi’miz, Kadifekale, Agora, Antik Tiyatro ve Tarihi Kemeraltı’nın buluşma noktasında yer alması itibarıyla bölgede ziyaret edilen önemli noktalardan biri olacak” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Milli mücadele dönemi, kurtuluş destanı, 9 Eylül ile ilgili tüm eser ve materyallerin burada toplanması konusunda tüm vatandaşlarımızın desteğini bekliyoruz. Kurtuluş Anı Evi’mizin İzmirlilerin katkısıyla şekillenmesi bizlere gurur verecek.”

Büyükşehir Belediye Başkanımızın hayalini birlikte gerçekleştireceğiz
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise yaptığı konuşmada, “Bulunduğumuz bu bölge İzmir’in tarihi açıdan altın üçgeni. Agora, Kemeraltı ve Tarihi Havra Sokağı. Bu bölgeyi ayağa kaldırma noktasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızın önderliğinde önemli bir çalışma gerçekleştirdik. Sayın Başkanımızın bir hayali var. Bu hayali birlikte gerçekleştireceğiz.  Konak Pier’den turist kafilesi gelerek Kemeraltı bölgesinin tarihi yapılarını gezecek. Biz bu hayalin gerçekleştirilmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Tavan süslemeleriyle eşsiz
Konak’ta tarihe tanıklık eden yapılardan biri olan Alanyalı Konağı, Kestelli olarak bilinen semtte bulunuyor. Tarihi konak Alanyalı ya da Yemişcizade Konağı olarak da biliniyor. 19. yüzyılda inşa edilen ve Yemişçizade ailesinden günümüze kalan konak, tavan süslemeleriyle dikkat çekiyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında tapu kadastro müdürlüğü ve askerlik şubesi olarak kullanılan konak, 1950-1969 yılları arasında Kestelli Kız Okulu olarak da faaliyet gösterdi. Daha sonra trikotaj atölyesi olarak kiralanan yapı, 1979’da Akevler Hizmet ve Dayanışma Kooperatifi’ne satıldı. Konak, 2013 yılında Konak Belediyesi tarafından kamulaştırıldı.