Ege’de “TEYDEB-1505 Projesi Yazım Eğitimi”verildi

8 Aralık 2015
Ege’de  “TEYDEB-1505 Projesi Yazım Eğitimi”verildi

Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) tarafından  “TEYDEB-1505 Projesi Yazım Eğitimi” verildi. Eğitim  EBİLTEM TTO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Eğitimi Sanayi İlişkileri Uzmanı Pınar Akyürek Öktem ve Reha Şentürk verdi. Öktem, TEYDEB-1505’in Türkiye yerleşik sermaye şirketlerinin AR-GE yoluyla çözülebilecek ihtiyaçlarının ülkedeki bir üniversiteye eğitim ve araştırma hastanesine veya kamu araştırma ve enstitüsüne bir proje çerçevesinde ve iş birliği sözleşmesi kapsamında yaptırılmasını hedefleyen program olduğunu söyledi.

TEYDEB-1505’in projesinin amacına değinen Öktem, “Üniversite- kamu araştırma merkez ve enstitülerindeki bilgi birikimi ve teknolojinin, Türkiye’de yerleşik proje sonuçlarının Türkiye’de uygulamayı taahhüt eden kuruluşların ihtiyaçları doğrultusunda, ürüne ya sürece dönüştürülerek, sanayi aktarılması yoluyla ticarileştirmesi katkı sağlamaktır” dedi.  Öktem, program kapsamında desteklenecek AR-GE projelerinin yeni bir ürün üretilmesi, mevcut ürünün geliştirilmesi ve iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya standardını yükseltilmesi, maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerin geliştirmesi olduğunu kaydetti.

Projeye yürütücü kuruluş dışındaki üniversitelerden, kamu araştırma merkez ve enstitülerinden ve eğitim ve araştırma hastanelerden araştırmacı, yardımcı personel ve bursiyerler de proje ekibine yer alabileceğini söyleyen Öktem, “1505 projesinin aynı zaman da Yüksek Lisans ya da doktora tezi çalışması olma zorunluluğu yoktur ”dedi.

TEYDEB- 1505 Projesi başvurma süreci hakkında bilgi veren Öktem, “Tüm proje önerisi formları proje yürütücüsü tarafından doldurulur, TÜBİTAK’tan ön kayıt onayı alınır,  müşteri kuruluş onayına gönderilir, müşteri kuruluş yetkilisi başvuru gönderimini tamamlar” diye konuştu.

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.