Dünya Üzerindeki En Lezzetli Mini Elmalı Kurabiye Tarifi

Tadıp tadabileceğiniz en nefis elmalı kurabiye tarifi huzurlarınızda! Asla modası geçmeyen, her pişirmede sanki ilk kez yiyormuşçasına keyif veren elmalı kurabiye Nefis Yemek Tarifleri lezzet ayrıcalığıyla mutfaklarınıza konuk olmaya geliyor, hazır mısınız? Her evde bulunabilecek ekonomik tatlı malzemeleriyle hazırlanan elmalı kurabiye yapımı mutfakta tecrübeniz olsun olmasın gerçekten çok kolay olacak! Videolu ve resimli detaylı anlatımı sayesinde elmalı kurabiye nasıl yapılıyor, acaba kıvamını tutturabilir miyim endişelerinizi bir kenara bırakın ve fırından çıkan o enfes kokunun tadını çıkarın! 4 mevsimi ayrı renk güzel Türkiye’mizin bereketli topraklarında en çok yetişen meyvelerden biri olan elma ile hazırlanan kurabiyelerin içinde ayrıca ceviz ve tarçın da bulunuyor. Hal böyle olunca bu rakip tanımaz üçlünün kokusu, kıyır kıyır kurabiye hamuru ile birleşince çayın kahvenin yanına tam anlamıyla damakta şölen yaratan bir atıştırmalık doğuyor! Ağızda dağılan hamuru, tam kıvamında lezzeti, yumuşacık iç harci ve göze hitap eden şekilleriyle elmalı kurabiye yapılışı tüm detaylarıyla sizlerle! Gerekli malzemeleri mutfağınızda hazırlayın, sizin için listelediğimiz yapım aşamalarını dikkatlice uygulayın ve gerisini fırına bırakın! İşte, tüm ülkenin favorisi olan, 80 binden fazla kişinin lezzet onayı verdiği Nefis Yemek Tarifleri meşhur elmalı kurabiye tarifi! Mükemmel Sonuç İçin Elmalı Kurabiye Malzemeler Mini elmalı kurabiye olarak da bilinen, atıştırmalık niyetine çayın kahvenin yanına lokmalık birer ikişer yiyebileceğiniz elmalı kurabiye malzemeleri, tam ölçülü listesi ve birebir tutma garantisiyle huzurlarınızda: Malzemelerin tam listesi ve ölçüleri için tarife tıklayabilirsiniz: Mini Elmalı Kurabiye Hamuru İçin: Un Oda ısısında margarin veya tereyağı Yoğurt Kabartma tozu Limon kabuğu rendesi Pudra şekeri İç Malzemesi İçin: Elma rendesi Tarçın Şeker Dövülmüş ceviz Elmalı Kurabiye Hamuru ve İçi Nasıl Hazırlanır? Tam kıvamında, ilk ısırıkta ağızda dağılan elmalı kurabiye hamurunu doğru hazırlamak şart.

Özgürses Gazetesi
04:04 -
Abone ol
Dünya Üzerindeki En Lezzetli Mini Elmalı Kurabiye Tarifi

Tadıp tadabileceğiniz en nefis elmalı kurabiye tarifi huzurlarınızda! Asla modası geçmeyen, her pişirmede sanki ilk kez yiyormuşçasına keyif veren elmalı kurabiye Nefis Yemek Tarifleri lezzet ayrıcalığıyla mutfaklarınıza konuk olmaya geliyor, hazır mısınız?

Her evde bulunabilecek ekonomik tatlı malzemeleriyle hazırlanan elmalı kurabiye yapımı mutfakta tecrübeniz olsun olmasın gerçekten çok kolay olacak! Videolu ve resimli detaylı anlatımı sayesinde elmalı kurabiye nasıl yapılıyor, acaba kıvamını tutturabilir miyim endişelerinizi bir kenara bırakın ve fırından çıkan o enfes kokunun tadını çıkarın!

4 mevsimi ayrı renk güzel Türkiye’mizin bereketli topraklarında en çok yetişen meyvelerden biri olan elma ile hazırlanan kurabiyelerin içinde ayrıca ceviz ve tarçın da bulunuyor. Hal böyle olunca bu rakip tanımaz üçlünün kokusu, kıyır kıyır kurabiye hamuru ile birleşince çayın kahvenin yanına tam anlamıyla damakta şölen yaratan bir atıştırmalık doğuyor!

Ağızda dağılan hamuru, tam kıvamında lezzeti, yumuşacık iç harci ve göze hitap eden şekilleriyle elmalı kurabiye yapılışı tüm detaylarıyla sizlerle! Gerekli malzemeleri mutfağınızda hazırlayın, sizin için listelediğimiz yapım aşamalarını dikkatlice uygulayın ve gerisini fırına bırakın! İşte, tüm ülkenin favorisi olan, 80 binden fazla kişinin lezzet onayı verdiği Nefis Yemek Tarifleri meşhur elmalı kurabiye tarifi!

Mükemmel Sonuç İçin Elmalı Kurabiye Malzemeler

Mini elmalı kurabiye olarak da bilinen, atıştırmalık niyetine çayın kahvenin yanına lokmalık birer ikişer yiyebileceğiniz elmalı kurabiye malzemeleri, tam ölçülü listesi ve birebir tutma garantisiyle huzurlarınızda:

Malzemelerin tam listesi ve ölçüleri için tarife tıklayabilirsiniz: Mini Elmalı Kurabiye

Hamuru İçin:

 • Un
 • Oda ısısında margarin veya tereyağı
 • Yoğurt
 • Kabartma tozu
 • Limon kabuğu rendesi
 • Pudra şekeri

İç Malzemesi İçin:

 • Elma rendesi
 • Tarçın
 • Şeker
 • Dövülmüş ceviz

Elmalı Kurabiye Hamuru ve İçi Nasıl Hazırlanır?

Tam kıvamında, ilk ısırıkta ağızda dağılan elmalı kurabiye hamurunu doğru hazırlamak şart. Peki nasıl?

Elmalı kurabiye hamuru nasıl hazırlanır?

 • Hamur için malzemeleri belirtilen ölçülere uyarak hazırlamalısınız. Un miktarı markadan markaya farklılık gösterebilir. Bu nedenle her zaman kullandığınız unu tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Ayrıca unu hamura eklerden eleyebilirsiniz. Elemek unun hamurda topak topak görüntü oluşturmasını önleyecektir. Böylece kurabiyeleri yerken topaklanmış unlar ağzınıza gelmez.
 • Hamurun doğru kıvamı yakalayabilmesi için tüm malzemelerinizin oda sıcaklığında olmasına özen göstermelisiniz.
 • Peki, elmalı kurabiye hamuru dokusu, kıvamı nasıl olmalı? Elmalı kurabiyede aranan kıvam ele yapışmayan bir hamurdur.
 • Hamurdaki pudra şekeri, kurabiyelerde alışık olduğunuz kıyır kıyır kıvamı verdiği için hamurda toz şeker yerine pudra şekeri kullanmalısınız.
 • Hamura şekil vermek için eşit oranda bezelere ayırmanız ve ardından bu bezeleri açmanız gerekiyor. Bunun için hamuru tezgaha alabilirsiniz. Elbette bu aşamada hamurun tezgaha yapışmasını önlemek için tezgahı bir miktar unlayabilirsiniz.

Elmalı kurabiye içi nasıl hazırlanır?

Elmalı kurabiyeyi elmalı kurabiye yapan şüphesiz içindeki o nemli, enfes kokulu iştah açan harcıdır! Peki, bu harç nasıl yapılır?

 • Tarifte belirtilen adette elmayı rendeleyip suyunu sıkmalısınız. Eğer suyunu sıkmazsanız hamurun iç kısmını fazla nemlendireceği için çiğ kalma riski vardır.
 • Rendelediğiniz elmaları ve toz şekeri yapışmaz bir tavada kavurabilirsiniz. Elmalar suyunu çektikten sonra arzu ettiğini miktarda tarçın ekleyebilirsiniz. Eğer tarçın aromasından hoşlanmıyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.
 • Kavurma işlemi tamamlandıktan sonra ince dövülmüş ceviz de ekleyerek karışımı hazır hale getirebilirsiniz. Bu aşamada dilediğiniz farklı bir kuru yemiş de ekleyebilirsiniz. Badem veya fındık da tercih edebilir; daha ekonomik olsun isterseniz leblebileri biraz rondodan geçirerek ekleyebilirsiniz. Tercih sizin!
 • Orijinal tarifte ceviz olduğu için biz tarifimizi ince dövülmüş cevizle hazırladık.

En İyi Mini Elmalı Kurabiye Nasıl Yapılır?

İç harç hazır, hamur da yoğruldu. Harika!

Şimdi gelelim elmalı kurabiye şekli için gerekli adımları uygulamaya! Mini elmalı kurabiye şekilleri ve yapılışı için daha detaylı bilgiye tarif linkinden ulaşabilirsiniz; hemen yukarıda, malzemeler alt başlığında linki eklemiştik.

Geriye kalan genel hatlarıyla elmalı kurabiye yapımı şekillendirme aşamalarını sizler için hemen şimdi listeliyoruz:

Hamura şekil vermeden önce fırınınızı 175 derecede ısıtmaya başlayabilirsiniz.

 • Harcın ilk sıcağı geçip biraz ılıyınca sıra hamurları beze haline getirmekte. Bunun için hamuru 5 adet eşit bezeye ayırın.
 • Bezelere ayırdığınız hamurları azar azar unlayıp tezgaha alın.
 • Bu bezeleri tatlı tabağı boyutunda açın.
 • Hamur kalınlığı yarım cm kalınlığında olursa daha kolay şekil alacaktır.
 • Tabak boyutunda açtığınız hamurları önce dörde bölün.
 • Daha sonra 4 bölmeyi de 2şer eşit parçaya ayırarak toplamda 8 adet dilim elde edin.
 • Bu dilimlerin geniş kısmına 1 tatlı kaşığı harç ekleyin.
 • Daha sonra tıpkı sigara böreği sarar gibi kurabiye hamurlarını sarıp rulo haline getirin.
 • Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine hafif aralıklarla dizin.
 • Önceden ısıtılmış fırına tepsiyi verin.
 • 20-25 dakika içinde kurabiyeler pişmiş olacaktır. Fırın ısısı farklılık gösterebilir. Bu sebeple, kontrollü olmanızda fayda görüyoruz.
 • Kurabiyelerin altı hafif kızarmaya başladığında fırından alabilirsiniz. üzeri fazla kızarmadan kurabiyeleri fırından alırsanız, ilk sıcağı geçene kadar hamur pişmeye devam edeceği için çok sert bir doku oluşmasını önlemiş olursunuz.

Elmalı Kurabiye Kaç Kalori?

Gün içinde enerjinizin düştüğü anda mutfağa gidip birkaç kurabiye atıştırma fikri oldukça mutluluk verici! Gelen misafirinizi ağırlarken hemen çay demleyip birkaç kurabiye ikram ederken siz de arada bir iki lokmalık götürebilirsiniz… İnsan bu kurabiyenin sevimli görüntüsüne ve iştah açan kokusuna karşı koyamıyor, sizi çok iyi anlıyoruz!

Peki, diyette olanlar, formuna dikkat edenler, kilosunu korumaya çalışanlar ne yapmalı? Elmalı kurabiye kaç kalori?

Şeker, yağ ve un içerdiği için tahmin edeceğiniz üzere elmalı kurabiyeler sağlıklı bir atıştırmalık sayılmaz. Bu nedenler ölçülü tüketmekte fayda var. Elmalı kurabiye yediğiniz günlerde kendinizi biraz zorlayıp fiziksel aktivitelerinizi ve su tüketiminizi artırabilirsiniz. Gün içinde farklı şeker kaynaklarına da yönelmemenizi öneriyoruz.

Şimdi gelelim elmalı kurabiyenin kalori değerlerine:

 • 1 porsiyon elmalı kurabiye yaklaşık olarak 613 kalori değerindedir.
 • 1 adet elmalı kurabiye, büyüklüğüne göre 78-160 kalori arasındadır.
 • 1 gram elmalı kurabiye ise yaklaşık 3 kaloridir.