Reklam
Reklam

MÜKELLEFLERE İKİNCİ ŞANS

21 Ocak 2017
MÜKELLEFLERE İKİNCİ ŞANS
Reklam

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen (henüz resmi gazetede yayımlanmamış olan) 6770 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 26. Maddesi ile bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını düzenleyen 6736 sayılı kanunda önemli bir değişiklik yapıldı.

İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Şadi Çetin konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada;2016 yılının Kasım ve Aralık aylarında ödenmesi gereken vergi ve SGK prim taksitlerini ödeyememiş olan mükelleflere ikinci bir şans verildi. Taksit ödemesini zamanında yapamadığı için yapılandırma hakkını kaybeden mükellefler, ödemelerini Mayıs ayı sonuna kadar yapabilecek.

Taksitini düzenli ödeyen mükelleflere de taksitlerini 4 ay öteleme hakkı verildi. Vergi bakımından Ocak ve Mart ayında, sigorta primleri bakımından ise Şubat ve Nisan aylarında ödeyecekleri taksitlerin ödeme süreleri faizsiz olarak uzatıldı. Böylelikle yeniden yapılandırmanın önümüzdeki tüm taksitlerini 4’er ay uzamış oldu.  Bu durumda Ocak ayında ödenmesi gereken taksit Mayıs ayında, Şubat ayında ödenmesi gerekenler Haziranda ve izleyen her taksit bu şekilde 4 ay ötelenerek ödenebilecek.

Kanundan yararlanmak için peşin ödeme tercihinde bulunup da, ödemelerini yapamayan mükellefler var ise bu durumdaki mükellefler eğer isterlerse Mayıs sonuna kadar peşin ödeme indiriminden yararlanarak, ödemelerini yapabilecekler. Bu durumdaki mükelleflerden peşin ödeme imkânı olmayanlar eğer isterlerse taksitli ödemeye geçebilecekler. Daha önce peşin ödemelerini Aralık ayında gecikme zammı ile yapmış olan mükelleflere de peşin ödeme indirimi uygulanacak ve fazla ödedikleri tutarlar iade edilecek.” diye belirtti.

 

 

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.