Can dostlara sıcak belediye eli

Bornova Belediyesi, sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavileri yapılan can dostları, düzenlenen etkinlikler ve gönüllü hayvanseverler sayesinde sıcak bir yuva bulma şansı buluyor.

Özgürses Gazetesi
11:28 -
Abone ol
Can dostlara sıcak belediye eli

Bornova Belediyesi, sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavileri yapılan can dostları, düzenlenen etkinlikler ve gönüllü hayvanseverler sayesinde sıcak bir yuva bulma şansı buluyor. Özellikle öncelik tanınan engelli hayvanları sahiplenen vatandaşlar, bir canı sokaktan kurtarmanın yanı sıra onlara daha iyi ve uzun bir hayat şansı tanıyor. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila da 4 sokak köpeğini sahiplenerek bu konuda örnek oldu. Bornova Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nden engelli hayvan sahiplenen vatandaşlar, sokak hayvanlarına yönelik duyarlı çalışmalarından dolayı Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve ekibine teşekkür etti.

 

Bornova Belediyesi bir yandan sokak hayvanlarının aşılama ve kısırlaştırma işlemlerine devam ederken diğer yandan da onların sıcak bir yuvaya kavuşması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İlçe genelinde muhtelif yerlere yerleştirilen köpek kulübeleri ve kedi evleri de sokakta yaşayan hayvanlara geçici barınma imkanı sunuyor. Ayrıca, imkanlar dahilinde sokaktaki hayvanların kötü hava şartlarından korunması için hazırlanan strafor kutular da ihtiyaç olan bölgelere yerleştiriliyor.

 

Engelli hayvanlara öncelik tanınıyor

 

Bornova Belediyesi Veteriner Müdürlüğü Ekipleri ve gönüllü hayvanseverler tarafından tespit edilen yaralı sokak hayvanlarının tedavileri ve aşılama işlemleri rehabilitasyon merkezinde veterinerler tarafından yapılıyor. Tedavileri tamamlanan yardıma muhtaç hayvanlar ise bulundukları yerlere bırakılmadan önce sahiplendirilmesi için de çalışmalar yürütülüyor. Özellikle trafik kazası nedeniyle veya doğuştan engelli olan hayvanlara özel ilgi gösterilip sıcak bir yuvaya kavuşmaları için çaba sarf ediliyor.

 

Başkan Atila da sahiplendi

 

Önceki günlerde 4 sokak köpeğini sahiplenenen Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Bornova’da yaşayan her canlının kutsal olduğunu vurgulayarak hayvan beslemek isteyenlerin para vererek satın almak yerine rehabilitasyon merkezlerinde bulunan ve sıcak bir yuvaya hasret can dostlarını sahiplenmeleri gerektiğini vurguladı. Başkan Atila “Kaza sonucu ya da doğuştan engelli olan hayvanlara rehabilitasyon merkezimizde özenle bakıyoruz. Kanunlar nedeniyle sürekli bir bakım olanağı sağlayamıyoruz. Biz de özellikle sokakta yaşama şansı diğer hayvanlara göre daha az olan engelli can dostlarımızı hayvanseverlerle buluşturmak için çaba saf ediyoruz. Böylece bir taraftan vatandaşlarımıza sevecen bir dost kazandırıken diğer taraftan yardıma muhtaç sokak hayvanlarına da sıcak bir yuva sağlıyoruz” dedi.

 

Başkan Atila, hayvan sahiplenmek isteyenlerin yaşama şansı daha az olan engelli hayvanları tercih etmelerini tavsiye ederek “Yeni başlattığımız sahiplendirme projesi ile hava koşullarına bağlı olarak haftanın 2 günü Büyük Park’ta hayvanseverleri, rehabilitasyon merkezimizde misafir ettiğimiz can dostlarımızla buluşturuyoruz. Vefalı bir dost isteyen tüm vatandaşlarımızı satın almaya değil sahiplenmeye davet ediyorum” diye konuştu.

 

Hayvanseverlerden Bornova Belediyesi’ne teşekkür

 

Bornova Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nden engelli hayvan sahiplenen vatandaşlar, sokak hayvanlarına yönelik duyarlı çalışmalarından dolayı Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila başta olmak üzere tüm Veteriner Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür etti. Özellikle engelli hayvanların sokaklarda yaşamasının çok daha zor olduğunu ancak evde sağlıklı olan engelli hayvanların ise çok hisli ve uysal olduğunu belirten hayvanseverler, yapılan çalışmaların tüm belediyelere örnek olması gerektiğini söyledi.

 

Bornova Belediyesi kurtardı vatandaş sahiplendi

 

Bornovalı hayvanseverlerden biri olan ve trafik kazası sonucu bacağını kaybeden Şakira adlı köpeği sahiplenen Ertan Giray Akan, kaza sonrası Bornova Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde gösterilen ilgiden memnuniyet duyduğunu ifade etti. Akan, Şakira’nın sağlığına kavuşmasında emeği geçenlere teşekkür ederek “Bornova Belediyesi veterinerleri Şakira’nın hayatını kurtardı. Geçirdiği operasyondan sonra bacağını kaybeden Şakira’yı sahiplendik. Engelli olması bizim için önemli değil. Şakira’yı görenler ona farklı ilgi gösteriyor. O hayatından çok memnun. Biz de Şarkira ile olmakatan memnunuz. Zaten bunun empati yapabilmekle alakalı olduğunu düşünüyorum. Benim de engelli bir oğlum var. Bir canlının engelli olarak yaşama tutunabilmesinin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum” dedi.