Baran; “Down Sendromu bir hastalık değil, bir farkındalıktır”

AK Parti Genel Merkezi’nin 81 İlde eş zamanlı olarak düzenlediği ‘Down Sendromu Farkındalık Günü’ programı İzmir’de Sabahat Akşiray Özel Öğretim Okulunda AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, AK Parti İzmir Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı  Ahmet Uğur Baran’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Engellilerin meclisteki temsilcisi olmak istediğini söyleyen AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık; “Mecliste sanayicileri temsil eden vekillerimiz var.

Özgürses Gazetesi
08:47 -
Baran; “Down Sendromu bir hastalık değil, bir farkındalıktır”

AK Parti Genel Merkezi’nin 81 İlde eş zamanlı olarak düzenlediği ‘Down Sendromu Farkındalık Günü’ programı İzmir’de Sabahat Akşiray Özel Öğretim Okulunda AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, AK Parti İzmir Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı  Ahmet Uğur Baran’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Engellilerin meclisteki temsilcisi olmak istediğini söyleyen AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık; “Mecliste sanayicileri temsil eden vekillerimiz var.  Esnafın mecliste bir vekili var. Eğer siz değerli kardeşlerimizin ve ailelerinizin izini olursa bende başta Down Sendromlu kardeşlerim olmak üzere tüm engellilerimizi mecliste temsil etmek isterim. Engelli anne ve babalarını anlatırken diyecek söz bulamıyorum ancak sizler mübarek insanlarsınız” dedi.

AK Parti iktidarı döneminde engelliler ile ilgili birçok önemli adımlar atıldığının altını çizen AK Parti İzmir İl EKM Başkanı Ahmet Uğur Baran; “Down Sendromu bir hastalık değil, saç, göz, ten rengi gibi bir farkındalıktır. Down Sendromlu kardeşlerimiz küçük yaşta eğitime başladıkları takdirde ileriki yaşlarda sosyal yaşama dahil olma olasılıkları yüksektir.  AK Parti hükümetleri olarak Kurucu Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın Engellilerimize pozitif ayrımcılık ilkesiyle yaklaşması sayesinde açtığı yoldan bizler de devam ediyoruz. 2005 yılında çıkardığımız “Engelliler Kanunu” bu alanda çığır açmıştır. Bu kanunla eğitimden bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar engellilerimizi ilgilendiren pek çok konuda iyileştirme gerçekleştirdik. Hükümetimizce Engelli vatandaşlarımıza ilk defa evde bakım ve evde sağlık hizmetleri sunuldu. Aynı zamanda engellilerimizin eğitimde fırsat eşitliğine kavuşması sağlandı. Tüm bunları yardım değil hakkı esas sahiplerine teslim etme anlayışı ile yaptık” dedi.