DENİZCİLİK BAYRAMI’NDA İZMİR PROTOKOLÜ FOÇA’DA KULAÇ ATTI

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 91. yılı Foça'da Yüzme Şampiyonası ile kutlandı.

Özgürses Gazetesi
11:10 -
DENİZCİLİK BAYRAMI’NDA İZMİR PROTOKOLÜ FOÇA’DA KULAÇ ATTI

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 91. yılı Foça’da Yüzme Şampiyonası ile kutlandı. 6. Türkiye Yüzme Federasyonu-Deniz Ticaret Odası Foça-İzmir Açık Su Türkiye Şampiyonası; Türkiye Yüzme Federasyonu (TFY), Foça Belediyesi ve İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi işbirliği ile Eski Foça Mersinaki Koyu’nda yapıldı.

Yaklaşık 300 sporcunun kulaç attığı Şampiyona’da bu yıl ilk defa İzmir Protokolü de Yüzme Yarışına katıldı.
Yarışmaya; Foça Garnizon Komutanı Ambifibi Görev Grup Komutanı Tümamiral Aydın Şirin, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Yönetim Kurulu Üyesi Mihri Çelik ve Şube Müdürü Halil Hatipoğlu, TÜGİAD Ege Şube Başkanı Hüseyin Canpolat, MÜSİAD İzmir Şube Başkan Yardımcısı Galip Atar, İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Erçin Güdücü katıldı.
Çok çekişmeli geçen yarışı İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz birinci olarak bitirdi. Garnizon Komutanı Amfibi Görev Grup Komutanı Tümamiral Aydın Şirin ikinci, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ise üçüncü oldu.
Yapılan yarışmaların ardından düzenlenen ödül törenine Foça Kaymakamı Ali Çetin, Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Gürsel Çaypınar, Foça Belediye Başkan Vekili Halil Çıtak, Türkiye Yüzme Federasyonu As Başkanı Haluk Önem, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz ve Foça Liman Başkanı Talat Yolcu katıldı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, bu yıl 6. kez düzenledikleri Açık Su Türkiye Yüzme Şampiyonası’nın her geçen yıl daha fazla sporcunun katılımıyla büyüdüğünü söyledi. Deniz ticareti ve deniz turizminin yanı sıra yüzme sporu ve diğer su sporlarını geliştirmek gibi sosyal bir görevi de yerine getirdiklerini ifade eden Öztürk, Denizci Milllet Denizci Ülke hedefine ancak bu şekilde varabileceklerini inandıklarını vurguladı. Öztürk, bu yıl ilk defa Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ın öncülüğünde İzmir Protokol Yarışı’nı düzenlediklerini belirterek, “Bu yarışta İzmir’de işadamı ve sivil toplum örgütlerinin birbirleriyle dayanışma içinde olduğunu gördük. Protokol yarışına katılan herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca yüzmeye gönül veren sporcularımıza, yarışmaları izleyenlere de teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Foça Belediye Başkan Gökhan Demirağ ise yayınladığı mesajda; kabotaj ile denizlerimizde yabancı ülkeler tarafından kullanılan imkan ve zenginliklerin Türkiye tarafından kullanılmasının sağlandığını ve yabancı devletlerin denizlerimizdeki ticari hakimiyetinin son bulduğunu söyledi. Başkan Demirağ, “Denizlerimize sahip çıkma bilinci, denizciliğimizin daha da gelişip büyümesi, Kabotaj kanunu ile sisteme girmiştir.Ülkemizin çağdaş medeniyetler düzeyine ulaşması amacıyla başlatılan kalkınma seferberliğine de büyük ivme kazandırmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle, hayatını denizlerde kaybeden deniz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyor, köklü geleneği ve büyük bir tarihi geçmişi olan Türk denizciliğinin gelişiminde emeği geçenlere ve tüm denizcilerimize en içten sevgi ve saygılarımı iletiyor, denizcilerimizin “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

 

TYF-DTO Foça İzmir Açık Su Yüzme Şampiyonası, dereceye giren sporculara madalya ve sertifikalarının verilmesi ile sona erdi.