Çarpık bacak kader değil !

7 Aralık 2016
Çarpık bacak kader değil !

Erişkin ve Çocuklarda Uzatma ve Deformite Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Metin Küçükkaya’ya göre, bacakları parantez gibi olanlar ve bu nedenle yürüme zorluğu çekenler “tomofix yöntemi” ile sütun gibi bacaklara sahip olabilirler.

Erişkinlerde çarpık bacak; herhangi bir hastalık olmaksızın dizlerde meydana gelen eğrilik olarak nitelendiriliyor. 

Genellikle genç yaşta olan bu kişilerin her türlü sportif aktiviteyi yapabildiklerini ancak parantez bacak görünümünden rahatsızlık duyduklarını belirten Dr. Küçükkaya, “Eğer kişi aktif spor yapıyorsa erken yaşta menisküs yırtılmaları, bağ yaralanmaları ve ağrılar ortaya çıkabilir. Parantez bacak tedavi edilmez ise genellikle 65 yaş civarında diz ekleminde kireçlenme ağrıları nedeni ile diz protezi ameliyatları kaçınılmaz olarak uygulanır” dedi.

SİLİKON VE YAĞ ESTETİĞİ YÖNTEMLERİ NE KADAR ETKİLİ?

Parantez bacakların günümüzde modern tedavi yöntemleri ile kusursuz şekilde tedavi edilebildiğini dile getiren Küçükkaya, şunları aktardı: 

“Parantez bacağın sebebi eğer kemikten kaynaklanıyorsa bu durumu silikon veya yağ estetiği gibi yöntemler ile tedavi etmek mümkün değildir. Çünkü bu yöntemler uygulandığında bacak daha da kalın gözükerek kişiyi mutsuz eder ve ayrıca ileride diz ekleminde gelişebilecek sorunları engellemez.” 

“DÜNYADA EN YAYGIN OLARAK KULLANILAN AMELİYAT YÖNTEMİ”

Dr. Küçükkaya, parantez bacak tedavisinde farklı yöntemler olmakla beraber tomofix’in dünyada en yaygın olarak kullanılan ameliyat tekniği olduğunu söyledi. 

“Eğrilik düzelirken boy da uzatılıyor” diyen Prof. Metin Küçükkaya, “Bu yöntemde hasta ameliyattan çıktığında eğrilik tamamen düzelmiş olur. Ayrıca bacaklarda boy eşitsizliği var ise düzeltilebilir, hatta uygun hastalarda bacak uzatma teknikleri beraberinde uygulanabilir. Kişinin spor aktivitelerdeki performansı artar. Silikon veya yağ estetiği yöntemlerindeki gibi bacaklar daha da kalınlaşmaz. Kişiler estetik olarak memnun kalırlar ve diğer önemli bir durum da ileride diz ekleminde ortaya çıkabilecek olan kireçlenmenin önlenmiş olmasdır” diye konuştu.

Çarpık bacak kader değil ! Haberine Ait Etiketler

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.