Reklam
Reklam

DÜNYA’DA AIDS’TEN ÖLÜMLER AZALIYOR

5 Aralık 2016
DÜNYA’DA AIDS’TEN ÖLÜMLER AZALIYOR
Reklam

 

 

Dünya’da yeni tanı konulan AIDS vakalarında artış ve AIDS hastalığından ölümler azalırken, Türkiye’de yeni hasta sayısında bir artış olduğu gözlemleniyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nur Yapar Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2004-2013 yılları arasında Türkiye’de yeni tanı konan hasta sayısının yüzde 467 artış gösterdiğini belirterek bunun testlerin daha fazla merkezde yapılabilmesi ve farkındalığın artmasıyla da ilgili olduğunu, Türkiye’nin hala daha AIDS açısından hastalığın az sıklıkta görülen ülkeler arasında değerlendirildiğini söyledi.

İlk kez 1980’li yıllarda tanımlanan HIV Enfeksiyonundan 35 milyon kişinin öldüğü  belirtilirken, hastalık  dünyada ve Türkiye’de 24-49 yaş grubunu etkiliyor.  Hastalık; korunmasız cinsel temas, ortak paylaşılan enjektörler, damar içi madde kullanımı, gebelik ve doğum sırasında anneden bebeğe ve kan transfüzyonu gibi nedenlerle bulaşabilmektedir. Türkiye, dünyada HIV/AIDS açısından hastalığın az sıklıkta görüldüğü ülkeler arasında değerlendirilirken yeni tanı konan hasta sayısının 2004-2013 yılları arasında yüzde 467 artış gösterdiği belirtildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nur Yapar tedavide Avrupa’dan geri olmadığımızı, erken tanı konabildiğini, testlerin çok yaygınlaştığını bu yüzden de farkındalığın çok geliştiğini belirterek Türkiye’de AIDS konusunda şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de bu konuda çalışmalar hızla ilerliyor. Test yapan yerler çok arttı, artık aile hekimleri de yapabiliyor bu yüzden de farkındalık arttı. Bu rakamın artması yeni tanı konan hasta sayısının da artmasında çok önemli rol oynuyor. Biz de Dokuz Eylül Üniversitesi olarak Halk Sağlığı  Müdürlüğü  ile birlikte koordineli bir çalışma yürütüyoruz. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2016 yılı 30 Kasım’a kadar bin 661 HIV, 73 AIDS olmak üzere toplam bin 734 vaka tespit edilmiştir.Ulusal anlamda bildirim ağında veri bankası kurularak bu yönde de çok ciddi bir çalışma kaydedildi. Bizde hastalığın en önemli bulaşma yolu heteroseksüel ilişki olduğu için özellikle ergenlik dönemindeki gençlere cinsel hayat eğitimi konusunda daha çok çalışma yapmamız gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü 2020 yılında yeni vaka sayısının sıfıra indirmeyi planlıyor o yüzden birkaç yıldır slogan “Sıfıra ulaşmak” olarak belirlenmişti. Bu senede yine bu yönde çalışmalar var. Virüsle savaşmanın en etkili yolu ondan korunmaktır”

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.