Tarım’ın kalbi Menemen’de atacak..!

Menemen Belediyesi’nin kendi imkanlarıyla tamamlayıp hizmete açtığı İzmir’in ilk doğal göl parkı “Gölpark Menemen”, 12-15 Nisan tarihleri arasında Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı’na ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin en önemli tarım alanlarından biri olan Bakırçay Havzası’ndaki tek Fuar Alanı’na sahip Menemen’de birbirinden seçkin firmalar ile bölge çiftçisi buluşacak.

Özgürses Gazetesi
03:10 -
Abone ol
Tarım’ın kalbi Menemen’de atacak..!

Menemen Belediyesi’nin kendi imkanlarıyla tamamlayıp hizmete açtığı İzmir’in ilk doğal göl parkı “Gölpark Menemen”, 12-15 Nisan tarihleri arasında Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı’na ev sahipliği yapacak.

Türkiye’nin en önemli tarım alanlarından biri olan Bakırçay Havzası’ndaki tek Fuar Alanı’na sahip Menemen’de birbirinden seçkin firmalar ile bölge çiftçisi buluşacak. ‘Kuzey Ege’nin Tarım ve Hayvancılık Fuarı’ olarak değerlendirilen bu önemli organizasyona ev sahipliği yapacak olan Menemen’de buluşacak çiftçiler, tarım ve hayvancılık sektöründeki makine ve teçhizatları yakından takip etme fırsatı bulacak.

12 Nisan Çarşamba günü sat 14:00’de kapılarını açacak fuarın tanıtımı amacıyla Menemen’deki 65 Mahalle Muhtarıyla Menemen Belediyesi Tepe Sosyal Tesisleri’nde kahvaltıda buluşan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Kitap Fuarı’nın ardından Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na ev sahipliği yapmaya hazırlandıklarını söyleyerek; “Fuarlar bir kentin vizyonunu belirler” diye konuştu.

  Başkan ŞAHİN; “Biz Menemen’in ekonomisini, vizyonunu düşünüyoruz”

  Menemen’in geleceği için bu fuarı çok önemsediğini açıklayan Başkan Tahir Şahin, “16 Nisan’da yapılacak Anayasa değişikliği oylaması öncesinde neden fuar yapılıyor?”şeklindeki eleştirileri de değerlendirerek; “Bizim bu fuarı yaparken 16 Nisan ile hiçbir ilgimiz yok. Biz sadece ilçenin ekonomisini düşünüyoruz. Biz sadece ilçedeki koyacağımız vizyonumuzu düşünüyoruz. Biz bu birinci fuarı güzel yaptığımız takdirde, inanın ki seneye daha güzel olacaktır. İnanın ki 7’nci, 17’nci sene Menemen fuarlar ilçesi olacaktır. Bunu çok önemsiyoruz. Bizden sonraki gelecek nesle bir şey bırakmak istiyorsak, bu fuara inanılmaz bir şekilde katkı vermek zorundayız. 12 Nisan’da başlayan fuarımızı, 15 Nisan’a kadar canlı tutmalıyız. Bizim ilçemizin ekonomisinin lokomotifidir tarım ve hayvancılık. Benim için değil, sizin için değil, yarınlarımız için en iyisini yapacağız. Büyük bir heyecanla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Böyle büyür ilçe ekonomileri. Bizde tarım ve hayvancılık varsa, tarım ve hayvancılıktan yürüyeceğiz. İnanın ben bu fuarda çok heyecanlanıyorum” dedi.  

Bayram tadında Fuar gerçekleştirilecek

12-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirerek fuar organizasyonunu, Çoban Köpeği Yarışması, Kuzu Güzellik Yarışması, En Güzel Buzağı Yarışması, Açık Artırma ile Düve Satışı yapılması gibi çeşitli etkinliklerle renklendireceklerini de açıklayan Başkan Tahir Şahin; “Menemen yemeği ve ıspanaklı börek yarışması da gerçekleştireceğiz. Bu yarışmalara herkes girebilir. İlçenin adı Menemen yemeği ile her yerde anılıyor. İstanbul’da tüketilen ıspanağın 5/3’ü Menemen ovasından gidiyor. Hem Menemen yemeğimizi, hem ıspanağımızı, hem de diğer ürünlerimizi işte bu Tarım ve Hayvancılık Fuarı ile ilinti kurarak tanıtmaya çalışacağız. Ekonomiyi böyle yönlendirmeye, katkı sağlamaya çalışacağız” diye konuştu.

170 dönümlük Gölpark Menemen içerisinde kurulacak Köy Pazarı’nın da yoğun ilgi göreceğine inandığını ifade eden Başkan Tahir Şahin; “Köy Pazarı’nı çok önemsiyorum. Köylü kadınlarımızın ürettiği ne ürün varsa, 4 gün boyunca orada pazarını açabilir. Menemen merkezde kadınlarımızın kendi ürettiği el emeği ne ürünü varsa, orada pazar açabilir. Yani tam bir bayram havasında geçecek” dedi.

“Kuzeyin tarım ve hayvancılık fuarı olmaya aday…”

Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de katıldığı kahvaltıda, tarımın ülkelerin geleceğini şekillendiren ve stratejik öneme sahip olan bir sektör olduğuna dikkat çeken Elit Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Çiçekçi; Türkiye’de en önemli hayvancılığın ve tarımın yapıldığı yer, Ege’de Küçük Menderes Havzası ve Bakırçay Havzası dediğimiz bu bölge. Edremit ve Bergama’da fuar yok. Çanakkale’ye kadar böyle bir etkinlik yapılmıyor. Biz kuzeyin tarım ve hayvancılık fuarı olmaya aday olduk. Bu konuda beni cesaretlendiren, Belediye Başkanımız Tahir Şahin’in destekleri oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İlk yıl için yaklaşık 50 bin ziyaretçi hedeflenen Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na destek vereceklerini açıklayan Menemen’in Mahalle Muhtarları ise, 4 günlük fuar süresince ücretsiz hizmet verecek Gölpark Menemen’e mahalle sakinlerini taşıyacakları sözünü verdiler.