İZMİR AKTAŞ BARAJI’NDA SONA DOĞRU…

PROJE İLE 15 BİN 800 DEKAR ZİRAİ ALAN SUYA KAVUŞACAK… Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından İzmir’de inşa edilen Aktaş Barajı İnşaat’ında son aşamaya gelindi. Projenin tamamlanmasıyla  15 bin 800 dekar zirai alan suyla buluşacak.

Özgürses Gazetesi
01:23 -
Abone ol
İZMİR AKTAŞ BARAJI’NDA SONA DOĞRU…

PROJE İLE 15 BİN 800 DEKAR ZİRAİ ALAN SUYA KAVUŞACAK…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından İzmir’de inşa edilen Aktaş Barajı İnşaat’ında son aşamaya gelindi. Projenin tamamlanmasıyla  15 bin 800 dekar zirai alan suyla buluşacak.

Su Tutma Aşaması İçin Çalışmalar Hızlandı

Su tutma çalışmalarının hız kazandığı ve temelden yüksekliği 105 metre olan Aktaş Barajı’nda 44,38 milyon metreküp su depolanacak. Depolanan su ile Küçük Menderes Havzası’ndaki 15 bin 800 dekar zirai arazi modern sulama sistemleri ile suya kavuşacak. Fiziki gerçekleşmesi yüzde 92 seviyesine ulaşan baraj inşaatında çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor.

Milli Ekonomiye Takriben 12 Milyon Lira Katkı

Çiftçilerin yıllardır sabırsızlıkla beklediği Aktaş Barajı ile yöre halkının kalkınacağını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Suyu toprakla buluşturduğumuzda dekar başına 872 lira gelir artışı olacak. Her ailenin yılda ortalama gelir artışı 10 bin TL artarken ayrıca arazilerde yüzde 40 ila 60 arasında verim artışı sağlanacak, Böylece bölgedeki ekonomik geliri artırarak, kente göçü önleyeceğiz. Hizmete alacağımız tesis ile milli ekonomiye takriben 12 milyon lira katkı ve 1.350 kişiye de istihdam imkanı sağlayacağız” ifadelerini kullandı.