23 Nisan’da Engeli Dostları Menemen’de Buluştu…

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm çocuklara armağanı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97. yıldönümünde örnek bir sosyal sorumluluk projesine ev sahipliği yapan Menemen Belediyesi’nin düzenlediği Engelsiz Çocuk Festivali’ne ilgi yoğun oldu.

Özgürses Gazetesi
02:37 -
Abone ol
23 Nisan’da Engeli Dostları Menemen’de Buluştu…

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm çocuklara armağanı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97. yıldönümünde örnek bir sosyal sorumluluk projesine ev sahipliği yapan Menemen Belediyesi’nin düzenlediği Engelsiz Çocuk Festivali’ne ilgi yoğun oldu.

Türkiye’de bir ilk olarak Gölpark Menemen’de gerçekleştirilen Engelsiz Çocuk Festivali’ne destek veren Doğa Koleji, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV), Sevgi Tohumları Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Ulusal Down Sendromu Derneği, Özel Mutluköy Bakım Merkezi ve Sebahat Akşiray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi öğrencilerinin yanı sıra İzmir’in farklı ilçelerinden engelli dostları yoğun katılım gösterdi.

Farklı yeteneklere sahip engelli bireylerin etkinliklerine yer verilen festivalde, yaşama gözlerini Down Sendromlu olarak açan 20 yaşındaki Can Ayan, Kişisel Fotoğraf Sergisi’ni sanatseverlerin beğenisine sundu. Devlet Opera ve Bale Sanatçısı Banu Dağcıoğlu’nun koreografilerini sahneleyen Whellchair Dance Project üyeleri,  ortopedik engellerine rağmen performanslarıyla göz doldurdu. Ulusal Down Sendromu Derneği’nin Latin Dans Gösterisi de davetlilerden yoğun alkış aldı. Görme engelli Ümran Sevinç ve Doğa Koleji Orkestrası Müzik Dinletisi ile keyifli anlar yaşayan katılımcılar,  ‘Mikrop Hikmet’ lakabıyla tanınan İzmirli sanatçı Hikmet Durmuş’un  sahne performansı ile eğlencenin doruğuna vardılar. Sanatın ve eğlencenin bir arada yaşandığı festivale katılan çocuklar; yüz boyama, ebru sanatı, balon futbolu, oyun parkurları gibi etkinliklerde gönüllerince eğlenme fırsatı buldular.

Türkiye’de bir ilk olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ‘Engelsiz Çocuk Festivali’ne ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadığını açıklayan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Engelli bireylerin engellenmediklerinde neler başarabileceğini bugün bir kez daha hep birlikte gördük. İzmir’in dört bir yanından engelli dostlarına ev sahipliği yapan Gölpark Menemen’de gün boyu çocukların kahkahaları yankılandı. Engelli engelsiz tüm çocuklarımıza unutamayacakları bir gün yaşatabilmek için çıktığımız bu yolculukta bizlere destek olan tüm engelli dostlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Hep birlikte toplumda engellilere yönelik farkındalık oluşturulmasına katkıda bulunduğumuza inanıyorum” diye konuştu.

Bu yıl birincisini düzenledikleri ve gelenekselleştirmeyi hedefledikleri “Menemen Belediyesi Engelsiz Çocuk Festivali” kapsamında geçtiğimiz hafta içerisinde 100 fidanlık “Engelsiz Çocuklar Hatıra Ormanı” oluşturduklarını da hatırlatan Başkan Şahin; “Engelsiz Çocuk Festivalimizi geleneksel olarak düzenleyerek, Yahşelli Mahallesi’ndeki ormanlık alan yakınlarında oluşturduğumuz hatıra ormanımızı geliştirmek istiyoruz” dedi.

Ulusumuzun ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan Başkan Tahir Şahin açıklamalarına şöyle devam etti; TBMM’nin açılışının 97. yılını coşkuyla kutladığımız bu günde, varlıklarıyla hayatımıza neşe katan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum. Bu özel günü çocuklarımıza armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarını, Aziz Şehitlerimizi bu vesileyle şükran ve saygıyla anıyorum.”