“BÜTÜN DÜNYA ÇOCUKLARI KARDEŞTİR”

21.ULUSLARARASI BERGAMA ÇOCUK ŞENLİĞİ BAŞLADI Bergama Belediyesi’nin kesintisiz olarak 21’ncisini düzenlediği ‘Uluslararası Bergama Çocuk Şenliği’, “Bütün Dünya Çocukları Kardeştir” sloganı ile başladı.

Özgürses Gazetesi
08:39 -
Abone ol
“BÜTÜN DÜNYA ÇOCUKLARI KARDEŞTİR”

21.ULUSLARARASI BERGAMA ÇOCUK ŞENLİĞİ BAŞLADI

Bergama Belediyesi’nin kesintisiz olarak 21’ncisini düzenlediği ‘Uluslararası Bergama Çocuk Şenliği’, “Bütün Dünya Çocukları Kardeştir” sloganı ile başladı.

Bu yıl 21’incisi düzenlenen ve her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile birleştirilen Uluslararası Bergama Çocuk Şenliği, Bergama Endüstri Lisesi önünden kortej yürüyüşü ile başladı. Bergama Belediye Bandosu eşliğinde hareket eden kortej yürüyüşü, İstiklal Meydanı’ndan dönerek Bergama sokaklarından Cumhuriyet Meydanı’na kadar marşlarla devam etti. Kortej yürüyüşüne Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan ve Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in yanı sıra şenliğin konuk ülkelerinden gelen çocuklarda katıldı. Bu yılki şenliğin konukları Bulgaristan’ın Glavinitsa, Makedonya’nın Rosaman ve Kosova’nın Prizrenkentleri oldu.

“BÜTÜN DÜNYA ÇOCUKLARI KARDEŞTİR”

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan etkinliklerde ise gelen ülke çocuklarının geleneksel halk oyunları gösterileri ilgiyle izlendi. Bergama’da ki İlkOkulları’nın da katıldığı şenlikte, 14 Eylül İlkokulu Halk Oyunları ekibide oyunlarını sergiledi. Şenlikte çocuklar tarafından farklı dillerde “Bütün Dünya Çocukları Kardeştir” yazılı pankartlar açıldı.

 

Etkinlikte konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “23 Nisan bizim ulusal bayramlarımız içinde en anlamlılarından birisi. Dünyada çocuklara armağan edilmiş bayramlardan ilki. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, demokrasimizin vazgeçilmez yapı taşı olan TBMM’nin kuruluş yıldönümünü hem ulusal egemenlik bayramı olarak hem de çocuk bayramı olarak armağan etti. O’nun aydınlığını, onun ışığını en güçlü taşıyacak olan bu ülkenin, Anadolu’nun çocukları ve gençleridir. Tüm Cumhuriyet yurttaşlarımızın bayramı kutlu olsun. Biz daha nice bayramları bu topraklarda birlik içinde dostça ve kardeşçe kutlamaya devam edeceğiz. Bu dostluğumuzda ve kardeşliğimizde bizi yalnız bırakmayan balkanlardan katılan dostlarımıza çok teşekkür ediyorum. İlçemize hoş geldiniz” dedi. Daha sonra söz alan Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan ise; “Bergama’da yapılan bu çocuk şenliğinin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın bir parçası olarak birkaç gün önce başlatılması ayrı bir anlam kazandırıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tüm vatandaşlarımızın bayramını kutluyorum” dedi.

 

Çeşitli gösterilerle devam edecek olan şenlik, 23 Nisan Pazar Günü saat 10.00’da 14 Eylül Stadyumunda yapılacak olan bayram kutlamaları ile devam edecek. Saat 17.00’da gelen konukların Cumhuriyet Meydanı’nda veda gösterileri ve akşamı saat 20.00’da BerKM’de Bergama Belediyesi Çocuk Korosu Konseri ile son bulacak.

 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Süresi: 6 dakika

Görüntü Dökümü:

*Kortej Yürüyüşü

*Meydandaki gösteriler

*Belediye Başkanı Mehmet Gönenç konuşması