ALİAĞA’DA ‘GÜL BAYRAMI’ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ  

  Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in 94’üncü doğum yıl dönümü ‘Gül Bayramı’ adıyla düzenlenen program ile kutlandı. Aliağa Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan programa; Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Azerbaycan Eğitim Ateşesi Prof.

Özgürses Gazetesi
10:13 -
Abone ol
ALİAĞA’DA ‘GÜL BAYRAMI’ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ   

 

Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in 94’üncü doğum yıl dönümü ‘Gül Bayramı’ adıyla düzenlenen program ile kutlandı.

Aliağa Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan programa; Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Azerbaycan Eğitim Ateşesi Prof. Dr. Necibe Nesibova, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi,Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ogün Derse, siyasi parti temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Okulun konferans salonunda gerçekleştirilen program Türkiye ve Azerbaycan’ın milli marşlarının okunmasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını okul müdürü Sıtkı Arı yaptı. Türkiye ve Azerbaycan’ın, bir millet iki devlet olma özelliği ile dünyada başka bir örneğinin olmadığını belirten Arı, “Biz burada güçlü, onlarda orada güçlü olduğu sürece, sırt sırta, el ele verdiğimiz müddetçe hem Türkiye’nin sorunlarını hem de Azerbaycan’ın sorunlarını çok daha kolaylıkla çözebiliriz. Çözüyoruz. Bunun da yüzlerce örneği mevcuttur” dedi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Azerbaycan Eğitim Ateşesi Prof. Dr. Necibe Nesibova yaptı. Merhum Haydar Aliyev’in Azerbaycan’ı kaostan, yok olmaktan kurtardığını ifade eden Nesibova, “Merhum Aliyev, Azerbaycan’ın kalkınması için her zaman mücadele verdi. Azerbaycan’ın zengin kültürüyle tarihiyle her zaman gurur duydu. Onun sayesinde Azerbaycan bir devlet olarak, tarihin zor süreçlerinden geçmeyi başardı” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Haydar Aliyev’in anısına düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Öğrenciler ödüllerini Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Azerbaycan Eğitim Ateşesi Prof. Dr. Necibe Nesibova ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin elinden aldı.

Programda Kafkas yöresi halk oyunları gösterisi izleyenlerin beğenisini kazandı. Öğrenciler tarafından seslendirilen ‘Üreyimdesen’ ve ‘Onu Zaman Seçip’ şiirleri katılımcılardan büyük alkış aldı.Azerbaycan Büyükelçiliği tarafından programın hazırlanmasında emeği geçenlere şilt takdim edildi. Program, çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.