81.ULUSLARARASI BERGAMA KERMESİ GÖRKEMLİ BAŞLADI

Bu yıl 17 – 21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ve 81 yıldır kesintisiz olarak devam eden Türkiye'nin ilk yerel festivali olan tarihi Bergama Kermesi görkemli başladı. Kent, farklı yerlerinde açılan sergiler, halk oyunları ekiplerinin gösterileri ve konserlerle adeta bayram yerine döndü.

Özgürses Gazetesi
03:35 -
Abone ol
81.ULUSLARARASI BERGAMA KERMESİ GÖRKEMLİ BAŞLADI

Bu yıl 17 – 21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ve 81 yıldır kesintisiz olarak devam eden Türkiye’nin ilk yerel festivali olan tarihi Bergama Kermesi görkemli başladı. Kent, farklı yerlerinde açılan sergiler, halk oyunları ekiplerinin gösterileri ve konserlerle adeta bayram yerine döndü.

 

Atatürk’ün talimatıyla 1937 yılından bu yana tam 81 yıldır kesintisiz devam eden Bergama Kermes’i Kaymakamlık Tören Alanı’nda Atatürk Heykeline çelenk konulmasıyla başladı. Atatürk Bulvarında ki meslek lisesi önünden başlayan, Bankacılar Caddesinden dönülerek Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren geleneksel kermes yürüyüşüne ise vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan gösterilerde ise Bergama Kılıç Kalkan Ekibi ile yurt dışından ve içinden katılan halk oyunları gösterileri büyük alkış aldı. Açılış konserinde Ege’nin ünlü grubu Aegean Band coşkulu performansıyla müzikseverlere unutulmaz bir gün yaşattı. Konseri izleyen Bergamalılar Aegean Band’in yorumladığı neşeli şarkılara eşlik etti.

 

KERMES IŞIĞI 81 YIL HİÇ SÖNMEDİ

 

Kermes’in açılış konuşmasını yapan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “13 Nisan 1934 tarihinde ilçemizi onurlandıran Ulu Önder Atatürk’ün armağanı olan kermesi 81. kez düzenliyoruz. Çağdaş Cumhuriyetimizin üzerine kara bulutların çöktüğü dönemlerde dahi sönmeyen kermes ışığı, Bergamalılarında benimsemesi ve sahiplenmesi ile bugünlere geldi. 81 yıl boyunca hiç sönmedi. Ben bugün burada olan herkese kermes coşkusunu, heyecanını paylaştıkları için çok teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Gönenç konuşmasında Bergama ile Silifke’nin kardeş kent oluşunun müjdesini her iki ilçenin ortaklaştırılan kültürlerine değinerek verdi.

 

Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut ise konuşmasında; “Sizlere Silifkeli kardeşlerinizin selamlarını getirdim. 81.Kermes’in hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Başkan’ın dediği gibi bizler aslında kardeştik ama bugün bu kardeşliği resmi hale getirdik. Bizim için bu çok büyük mutluluk. Onur ve gururunu yaşıyorum” dedi. İzmir Büyük şehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan; “Atatürk’ün talimatıyla başlatılan Bergama Kermesi Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk festivalidir. Bu sebeple Bergama Kermesi’nin bizlerde yeri başkadır” dedi. Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan ise; “Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan bir şenliğe, bir panayıra ev sahipliği yapıyoruz. Kermes UNESCO Dünya Mirası İlkler Şehri Bergama’ya ayrı bir güzellik katıyor” dedi.

 

Gecenin sonunda ise Türk Sanat Müziğinin sevilen ismi Dilek Türkkan Bergamalılara muhteşem bir gece yaşattı. 21 Mayıs Pazar Günü sona erecek olan Bergama Kermesi, sergiler, konserler, halk oyunları, tiyatrolar, ata sporları ve yerel grupların müzik dinletileri ile şenlenmeye devam edecek.