ALİAĞA KUŞ CENNETİ MİSAFİRLERİNİ AĞIRLIYOR

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin sayılı sulak alanlarından biri olan Aliağa Kuş Cenneti ile Güzelhisar Deltası her yıl olduğu gibi bu yılda yüzlerce flamingoyu misafir ediyor. Aliağa’da kartpostalları aratmayan görüntüler oluşturan flamingoların yanı sıra farklı türlerden kuşlarda Aliağa’yı mesken tuttu.

Özgürses Gazetesi
10:25 -
Abone ol
ALİAĞA KUŞ CENNETİ MİSAFİRLERİNİ AĞIRLIYOR

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin sayılı sulak alanlarından biri olan Aliağa Kuş Cenneti ile Güzelhisar Deltası her yıl olduğu gibi bu yılda yüzlerce flamingoyu misafir ediyor. Aliağa’da kartpostalları aratmayan görüntüler oluşturan flamingoların yanı sıra farklı türlerden kuşlarda Aliağa’yı mesken tuttu. Aliağa Kuş Cennetine gelen flamingolar sanayi kenti Aliağa’nın başka bir yüzü olarak görenleri mutlu ediyor.

 

GÖRENLERİ MUTLU EDİYOR

Türkiye’de yaşayan 425 kuş türünden 103’ü Aliağa Kuş Cenneti’nde yaşıyor. Besin değeri yüksek sulak alanda barınan flamingolar yavruları ile birlikte boy gösterirken ortaya renkli görüntüler ortaya çıkıyor. Keyiflerinin yerinde olduğu gözlemlenen flamingolar, eşsiz bir güzellik oluşturuyor ve görenleri kendine hayran bırakıyor. Afrika, Asya ve Güney Avrupa’da yaşadıkları bilinen flamingolarda her yıl konaklamak üzere Aliağa yöresine geliyor. Flamingoların gelmesi sanayi kenti Aliağa’nın farklı bir yüzü olarak görenleri mutlu ediyor.

 

KUŞ CENNETİ FARKLI TÜRLERDEN YÜZLERCE KUŞU MİSAFİR EDİYOR

Türkiye’nin sayılı sulak alanlarından bir olan Aliağa Kuş Cenneti, Güzelhisar Deltası ve Çaltılıdere Hacı Ahmet mevkileri 27 Hektar sulak alanı kaplıyor. Çeşitli mevsimlerde, Türkiye’deki toplam 425 kuş türünden 103’ünün yaşadığı Aliağa Kuş Cenneti’nde ve deltada son yapılan kuş sayımında 3 bin 382 kuş adet tespit edildiği öğrenildi.

 

ALİAĞA YÖRESİNİN KUŞ DEMOGRAFİSİ

Aliağa yöresinde tespit edilen kuş türleri ve sayıları şöyle; “Ak Pelikan 3, Akça Cılıbıt 7, Angıt 86, Bahri 1, Boz Ördek 30, Büyük Ak Balıkçıl 6, Çamurcun 708, Çamurçulluğu 1, Elmabaş Patka 65, Fiyu 297, Flamingo 339, Gri Balıkçıl 12, Gümüş Martı 974, Gümüş Yağmurcun 2, İnce Gagalı Martı 9, Kara Boyunlu Batağan 2, Kara Karınlı Kumkuşu 86, Karabaş Martı 65, Karabatak 59, Kaşıkgaga 25, Kervançulluğu 5, Kılkuyruk 5, Kızılbacak 9, Kuğu 5, Küçük Ak Balıkçıl 6, Küçük Batağan 5, Küçük Karabatak 6, Küçük Kumkuşu 2, Pasbaş Patka 1, Sakarca 51, Sakarmeke 241, Suna 122, Sutavuğu 1, Tarakdiş 3, Yeşilbaş 143