Reklam
Reklam

İzmir Ticaret Borsası, döviz varlıklarını Türk Lirası’na çevirdi

9 Aralık 2016
İzmir Ticaret Borsası, döviz varlıklarını Türk Lirası’na çevirdi
Reklam

 

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu, Türk Lirası’nın değerini koruma çabalarına destek olmak amacıyla, kurum hesaplarında ihtiyat amacıyla tutulan döviz varlıklarını TL’ye çevirme kararı aldı. Borsa, bu kararın gereğini yerine getirerek bugün itibariyle bankalardaki döviz hesaplarını bozdurarak, kurumun TL hesaplarına geçirdi.

 

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, döviz kurunda iki aydır yaşanan artışın bir kısmının dünya piyasalarındaki gelişmelerden kaynaklandığını ancak önemli bir kısmının da spekülatif olduğuna inandıklarını söyledi. Bu spekülatif harekete karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkedeki tüm kurumları ve vatandaşları Türk Lirası’na destek olmaya davet ettiğini hatırlatan Kestelli, “Borsamızın yönetim kurulunda, bu kampanyaya destek vermek ve milli paramızın değerini korumaya mütevazı da olsa bir katkı verip örnek teşkil etmek için bankalarda ihtiyat olarak döviz şeklinde tuttuğumuz küçük bir bütçeyi Türk Lirası’na çevirme kararı aldık. Yakın bir zamanda bu dalgalanmanın durulacağına ve kurun gerçek seviyesini bulacağına inanıyoruz. Evet, pek çok negatif sebep nedeniyle büyüme hedefimizin gerisindeyiz ama Türkiye ekonomisi, Avrupa dâhil, dünyadaki pek çok ülkeden daha güçlü bir ekonomiye sahip” dedi.

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.