Reklam
Reklam

Abiye, damatlık ve gelinlik sektörüne tam destek!

23 Ocak 2018
Abiye, damatlık ve gelinlik sektörüne tam destek!
Reklam

Denis’s Moda firmasının sahibi Engin Şentürk, Ekonomik Bakanlığı ve İzmir Ticaret Odası ortaklığında Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projesi (URGE) kapsamında İzmir’deki Abiye, Damatlık ve Gelinlik üreticilerine 2 milyon Euro tutarında destek sağladığını açıkladı. Şentürk Mimar Kemalettin ve Moda Merkezi Derneği’nin öncülüğünde biraraya gelen 25 firmaya destek çıktığını belirten Şentürk, “Devletimize ve Ticaret Odamıza teşekkür ediyorum” dedi.

IF WeddingFashion İzmir – Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’na katılan  Denis’s Moda firmasının sahibi Engin Şentürk, Ekonomi Bakanlığı ve İzmir Ticaret Odası ortaklığında gerçekleştirilen URGE projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bu çalışmada İzmir’de Abiye, Damatlık ve Gelinlik üreticilerini desteklemeyi amaçlandığını anlatan Şentürk, “İzmir’den 25 firma bu destekten faydalanacak. Bu projeye 300 TL’lik bir giriş aidatıyla giriş yaptık. Devlet bize ARGE, iş geliştirme için 2 milyon Euro tutarında bir kaynak ayırdı. Mimar Kemalettin Derneği öncülüğünde 25 firma biraraya geldik. Ekonomi Bakanlığı bu fuardaki stand, ikram ve hostes harcamalarımız İçin ekstra 30 bin tl hibe verdi. Stand kurulumları ve masrafları için 30 metrekare ticaret odası, KOSGEB 24 metrekare, İZFAŞ yüzde 15 indirim yaptı. Bundan güzel bir şey olmaz. Bu projede altyapımızın geliştirilmesi, finans, yurt dışı pazarı konularında ücretsiz danışmanlık hizmetleri verilecek. Firmaların altyapı ve makine teçhizat desteklerinin verileceğini söyledi. Bize bu destekleri sağlayan devletimize ve İzmir Ticaret Odamıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Bu destek yurt dışından ucuza mal getirmemizi ve yurt dışı rekabetinde öne çıkmamızı sağlayacak” diyen Şentürk, “Bizim sektördeki en büyük sıkıntımız, profesyonel atölye ve fabrikalarımız olmaması. Mimar Kemalettin Çarşısında geniş yerlerimiz yok. Daha profesyonel ve modern çarşı talebimiz var. Gelinlik ve damatlık üreticilerini daha modern bir çarşıda toplamayı düşünüyoruz” dedi.

Kur Artışı Sektörü Olumlu Yansıdı

Geçen yıla göre bu yıl da bir kur artışı gerçekleştiğini kaydeden Şentürk, “ Mallarımızı yabancılara satışımızı kolaylaştırdı. Dolar ve euronun yükselmesi, geçen yıl ki fiyatlarla yabancılara mal satmamızı sağladı. İstanbul fuarının iptal olmasından dolayı İzmir fuarı çok fazla yabancı alıcı akını var. Bu yıl yurt dışından çok iyi yabancı alım heyetleri geldi” şeklinde konuştu.

10 Ülkeye Ticari Gezi Düzenleyeceğiz.

Mimar Kemalettin Moda Merkezi Başkanı İzzet Avcı ise, URGE destekleri kapsamında iyi projeler üreteceklerini belirterek, şöyle devam etti; “Üç yıl içerisinde 10 ülkeye ticari gezi düzenleyeceğiz. Öncelikle Rusya, İtalya ve İran’a gideceğiz. Sektörümüz açısından bakir olan ülkeleri tercih etti. Mutlaka ihracat yapmak zorundayız. Aksi takdirde iç piyasada zorlanacağımızı düşünüyorum”

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.