Reklam
Reklam

Küçük Menderes’in “ALTIN ” yılı

15 Temmuz 2017
Küçük Menderes’in “ALTIN ” yılı
Reklam

196 bin 650 dekarlık sulama alanı ile Ege Bölgesi’nin en büyük tarım projelerinden biri olan “Ödemiş-Beydağ Sulama Projesi”nin 3’te 2’si tamamlandı. 120 bin dekarlık arazi tarihte ilk kez bu yıl modern sulama ile buluşurken; Küçük Menderes ovasında rekor rekolteye ulaşılması bekleniyor.

Türkiye’nin en verimli ovalarından Küçük Menderes tarihinin en büyük rekolte oranına koşuyor. 2007 yılında su tutulmaya başlanan” Beydağ Barajı’nın tamamlanmasının ardından başlatılan Ödemiş- Beydağ Sulama Projesi”nin 3’te 2’si bitirilirken; 196 bin 650 dekarlık projenin yaklaşık 120 bin dekarlık kısmı hizmete girdi. Haziran ayı ile birlikte barajdan bölgeye su verilmeye başlandı. Yıl sonuna kadar rakam 130 bin dekarı bulacak

4 yılda 13 kat birden arttı

İlk kez 2013 yılında 10 bin dekarlık araziyi modern sulama açan DSİ 2. Bölge Müdürlüğü ekipleri 4 yıl içinde bu rakamı 12 kat birden artırdı ve 120 bin dekara çıkardı. Mayıs ayı içinde 13 bin dekarlık araziyi daha su ile buluşturan DSİ 2. Bölge Müdürlüğü; sağ bantta Gereli Mahallesi’ne kadar ulaşırken; Sol Bantta ise Yiğenli Mahallesi’ne yaklaştı. Proje kapsamında şu ana kadar 541 km’lik boru hattından 376 km’lik kısmı tamamlandı. Bölgeye 127 km CTP, 247 km PE ve 2 km çelik boru döşendi. 3 regülasyon deposu imalatı bitirilirken; 252 km uzunluğundaki tahliye kanalının 87 km’lik kısmı da hizmete sokuldu.

Ayrıca 1078 km’lik TİGH ve servis yolu imalatının ise 565 km’lik kısmı da yapıldı ve proje kapsamındaki 2600 sanat yapısından 1900 adedi bitirdi.

Rekor rekolte bekleniyor

120 bin dekarlık tarım arazisini tarihte ilk kez modern sulama ile sulayacak olan çiftçi aynı tarladan yılda 2 hatta 3 kez hasat yapma şansına kavuşurken; rekor rekolte beklentisi arttı. Özellikle bölgenin meşhur ürünü “Sarı Kız Patates” başta olmak üzere incir, zeytin, salatalık, karpuz; şeftali ve kiraz gibi ürünlerde rekor hedefleniyor.

Bölge çiftçisinin yüzü gülecek

2017 rakamları ile bölge çiftçisine dekar başına 868 lira 25 kuruşluk bir artışı sağlayacak proje tamamlandığında ülke ekonomisine her yıl 170 milyon 741 bin 362 liralık ek gelir sağlayacak

196 bin 650 dekarlık Ödemiş-Beydağ Sulama Projesi Tire Kırtepe ve Kızılcaavlu mahallelerinin de modern sulamaya kavuşmasıyla tamamlanacak

.

 

 

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.