OKTAY, “SOCAR YÖNETİMİNİ UYARIYORUZ”

Son günlerde Petkim’de art arda yaşanan iş kazaları üzerine Petrol İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay basın açıklamasında bulundu. Oktay, “SOCAR yönetimini bir kez daha uyarıyoruz” dedi.

Özgürses Gazetesi
05:54 -
Abone ol
OKTAY, “SOCAR YÖNETİMİNİ UYARIYORUZ”

Son günlerde Petkim’de art arda yaşanan iş kazaları üzerine Petrol İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay basın açıklamasında bulundu. Oktay, “SOCAR yönetimini bir kez daha uyarıyoruz” dedi.

Petrol İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, Petkim’de art arda yaşanan iş kazaları üzerine basın açıklaması gerçekleştirdi. Petrol İş Sendikası Aliağa Şube Binası’nda gerçekleşen basın açıklamasında sendika başkanı Ahmet Oktay şu ifadelere yer verdi, “Petkim iş yerimizde 27 Ekim 2020 tarihinde yaşanan iş kazası sonucunda Star Rafinerisi çalışanı üyemiz Gürkan Kaynar yaşamını yitirmiştir. Öncelikle yitirdiğimiz kardeşimize Allahtan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm mesai arkadaşlarına ve örgütümüze başsağlığı diliyoruz. Değerli arkadaşlar ülkemizde gözü ve cebi doymak bilmeyen bir sermaye anlayışıyla karşı karşıyayız. Onun içindir ki ucuz iş gücü adı altında ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kuralları bertaraf edilerek daha çok kazanma hırsı iş cinayetlerini kaçınılmaz hale getirmektedir. Bundan dolayıdır ki her yıl ülkemizde ortalama 2000 emekçi yaşamını yitirmektedir. Petkim iş yerimizde son zamanlarda yaşanan iş kazaları akıllarda birçok soru işareti bırakmaktadır. 5 Ekim 2020 tarihinde Klor-Alkali fabrikasında H C. L. Tankının yarılması sonucu 4 arkadaşımız yaralanmıştır. Tedavileri devam etmektedir. 27 Ekim 2020 Tarihinde Petkim Etilen Oksit Fabrikası soğutma kulesinde çıkan yangına müdahale sonrasında deşarj kanalına düşen 4 arkadaşımızdan 3’ü kurtarılmış 1 arkadaşımız ise yaşamını yitirmiştir. Soruyorum sizlere bunun adı iş cinayeti değil de nedir? Neden bunu söylüyoruz. Yaklaşık 2 metre derinliği bulunan deşarj kanallarının üzeri neden ızgarayla kapatılmamıştır. Kanal boyunca neden korkuluklar yapılmamıştır. Bu tedbirler alınmış olsaydı Gürkan arkadaşımız muhtemelen bugün aramızda olacaktı. SOCAR yönetimini bir kez daha buradan uyarıyoruz. Bizler en riskli ortamlarda çalışıyor ve üretiyoruz. Fakat bu işletmeleri iş bilmez, bir o kadar da işgüzar ve işkolik yöneticilere teslim edemezsiniz. Kendi gelecekleri ve çıkarları için bizim geleceğimizi karartmalarına müsaade etmeyeceğimizi bir kez daha belirtmek isteriz. Şu da bilinsin ki, Petrol-İş Sendikası olarak yaşanan bu olayların takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtmek isteriz.”