TÜPRAŞ İŞÇİSİ EYLEMLEMDE!

TÜPRAŞ İzmir Rafinerisi’nde devam eden işçi eylemi rafineri önüne çekildi. 27 işçinin farklı sebeplerle işten çıkarılacağı iddiaları üzerine direnişe geçen işçilere destekler sürüyor. Geçtiğimiz hafta sonu TÜPRAŞ İzmir R...

Özgürses Gazetesi
11:19 -
Abone ol
TÜPRAŞ İŞÇİSİ EYLEMLEMDE!

TÜPRAŞ İzmir Rafinerisi’nde devam eden işçi eylemi rafineri önüne çekildi. 27 işçinin farklı sebeplerle işten çıkarılacağı iddiaları üzerine direnişe geçen işçilere destekler sürüyor.

Geçtiğimiz hafta sonu TÜPRAŞ İzmir Rafinerisi’nde 27 işçinin farklı sebeplerle işten çıkarılacağı iddiaları üzerine Petrol İş Sendikası Başkanı Hasan Toptan ve yönetimi eylemsellik sürecini başlattıklarını ve işyerine kapanma eyleminin başladığını belirtmişti. Üretimi şuan için durdurmayacaklarını belirten Başkan Hasan Toptan, eylemlerin kapı önüne taşındığını belirten bir açıklama daha yaptı. TÜPRAŞ İzmir Rafinerisi giriş kapısı önünde eylem yapan işçilere ve sendikaya destek için çadırlara siyasi partilerin ilçe temsilcilerinden, STK’lardan ve platformdan ziyaretler gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde CHP Aliağa İlçe yönetimi işçilere desteğe gelirken İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray ve İYİ Parti Aliağa İlçe yönetimi işçileri ziyaret edip desteklerini iletti. Eğitim Sen Aliağa Şube Temsilcisi Yalçın Aydın ve yönetimi de işçileri yalnız bırakmadı.

“Hiçbir arkadaşımız pazarlık konusu dahi olamaz”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Petrol İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Hasan Toptan, “TÜPRAŞ işvereninin baskılarını kabul etmiyoruz. Yıllardır TÜPRAŞ işvereninin gündemden düşürmediği, her seferinde önümüze sürdüğü ve ötelene ötelene bugüne kadar gelen o malum süreçle karşı karşıyayız. TÜPRAŞ işvereni 27 çalışan arkadaşımızı işten atmak istiyor! Kimini sosyal medya paylaşımlarından, kimini engelli olduğu için performans alamıyorum bahanesiyle işten çıkarmak istiyor. Tüm bunların yanı sıra 27 arkadaşımız üzerinden pazarlık yapmamız bekleniyor. Özellikle üstüne basa basa belirtiyoruz; hiçbir arkadaşımız pazarlık konusu dahi olamaz. Bu asla kabul edilemez. Buradaki sorun yüz kızartıcı olmadığı sürece üyelerimizin her zaman arkasındayız. Sosyal medya paylaşımları hakaret içermediği sürece suç değildir, herkes fikrini söylemek konusunda özgürdür. Engelli kadrosundaki arkadaşlarımız engelleri bilinerek işe alındılar. Şimdi performans alamıyorum, çalıştırmaya cağım diyemezsiniz!” dedi.

“TÜPRAŞ tarihinde yaşanmamış bir süreç ile karşı karşıyayız”

İşveren ile görüşmelerin devam ettiğini belirterek sözlerine devam eden Başkan Toptan, “TÜPRAŞ tarihinde yaşanmamış bir süreç ile karşı karşıyayız. Yapmış olduğumuz tüm görüşmeler de çalışan arkadaşlarımızın psikolojisinin kötü yönde etkilendiğini, çok tehlikeli bir iş kolunda bu psikolojiyle çalışmanın yaşanabilecek tüm tehlikeleri dile getirmemize rağmen, TÜPRAŞ işvereni tüm bunlara kayıtsız kalmıştır. TÜPRAŞ işvereninden sosyal medya paylaşımları ve reklamlarında ekranlara yansıttığı “Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olduğu ve bizlerin her seferinde büyük bir aile olduğu imajını korumasını bekliyor, geri adım atılmaması durumunda başlattığımız eylemsellik sürecimizin kararlılıkla devam edeceğini buradan bir kez daha dile getiriyoruz. İçinden geçtiğimiz bu zorlu süreçte istenilen sonuca gelinceye kadar, mücadelemiz sonuna kadar süreceğini tüm kamuoyuna bildiririz.” İfadelerini kullandı.


Squarefoot Flooring | Flooring & Tile Retailer | Toronto | Mississauga