ALİAĞA’DA 7’DEN 77’YE SAĞLIK PROJESİ

Aliağa'da 7'den 77'ye sağlık projesi hareketi başlıyor. Aliağa İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli Aliağa'daki tüm evleri tek tek ziyaret ederek yapacağı anketler ile Aliağa'nın sağlık haritasını çıkartacak.

Özgürses Gazetesi
01:22 -
ALİAĞA’DA 7’DEN 77’YE SAĞLIK PROJESİ

Aliağa’da 7’den 77’ye sağlık projesi hareketi başlıyor. Aliağa İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli Aliağa’daki tüm evleri tek tek ziyaret ederek yapacağı anketler ile Aliağa’nın sağlık haritasını çıkartacak. Şubat ayının ikinci haftasında uygulamaya koyulacak olan proje yaklaşık 2 yıl sürecek, projenin bitiminde Aliağa’nın ileriye dönük sağlık problemlerinin dokümanı ortaya çıkartılacak.
 
ALİAĞA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ ÖZKAN ORHUN: ALİAĞA’NIN SAĞLIK HARİTASINI ÇIKARTACAĞIZ 
Başlatılacak olan projenin sadece İzmir ve ilçelerinde uygulanacağını ifade eden Aliağa İlçe Sağlık Müdürü Dr. Özkan Orhun, “Tüm İzmir’de olduğu gibi ilçemizde de 7’den 77’ye sağlık projesi başlatıyoruz. Bu proje yaklaşık 2 yıl kadar sürecek bir projedir. Projemiz Şubat ayının ikinci haftasından itibaren uygulanmaya başlanacak. İlçemizdeki sağlık problemlerini tespit etmek, vatandaşların sağlık hizmetlerinden ne kadar faydalandığını anlamak ve değerlendirmek istiyoruz. İlçemizde bulunan kronik hastalıkların ölçütlerini kendi verilerimizle karşılaştırarak ileriye dönük ne gibi tedbirler alabiliriz, tarama ile edindiğimiz son bilgilerle bunun planlamasını yapacağız. Proje sonunda Aliağa’nın toplum sağlığına yön verecek sağlık haritasını çıkartacağız” dedi.
 
ALİAĞA’DA İLERİYE DÖNÜK SAĞLIK SORUNLARI TESPİT EDİLECEK
Bu çalışmada Aliağa’daki tüm evlerin tek tek sağlık personeli tarafından ziyaret edilerek anket çalışmalarının yapılacağını da sözlerine ekleyen Orhun “Yapacağımız anketler bilgisayar tabanlı bir sistem üzerinden yapılacak. Çalışma sonrasında bütün veriler değerlendirmeye alınacak. Bu veriler doğrultusunda almamız gereken tedbirleri masaya yatıracağız. İleriye dönük Aliağa’da çıkabilecek sağlık sorunları neler olabilir, bunun çalışmasını yapacağız. Bu projedeki amacımız vatandaşımıza en iyi sağlık hizmetini sunmak. Bunun yanında insanlara sağlık hizmetleri konusunda bilgilendirmelerde yapacağız. Bu proje vatandaşlarımızın sağlık sorunlarının tespit edilmesi ve bu sorunların çözümü konusunda önemli bir proje olacağından Aliağalı vatandaşlarımızın da bizlere destek olacağına inanıyorum” diye konuştu.