Bu onur Birgi’nin

30 Ağustos 2014
Bu onur Birgi’nin

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla bu yıl 12. kez düzenlediği “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri”nde kazananlar belli oldu. Bu yılki Jüri Özel Ödülü, Ödemiş’in tarihi mahallesi Birgi’ye verildi.

Kültürel ve mekansal mirasa hak ettiği saygının gösterilmesi, tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2003 yılından bu yana düzenlenen “Tarihe Saygı / Yerel  Koruma Ödülleri”ni kazananlar belli oldu.
25- 28 Ağustos 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen Seçici Kurul incelemeleri sonucunda, 23 başvuru ödüle değer bulundu. Seçici Kurul ayrıca tarihi mirasın korunduğu ve değerlendirildiği örnek alınacak bir yerleşim olarak gördüğü Birgi’ye “Jüri Özel Ödülü” verdi. Geçtiğimiz sene bu ödül usta edebiyatçı Tarık Dursun K.’ya verilmişti. Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri, Kasım ayında yapılacak törenle sahiplerine teslim edilecek.
Ödül kazanların listesi şöyle:

Tarihi Yapıda Yaşam Kategorisi
– Ayşe Adalet Süzer Can Evi (Birgi)
– Arife Döner Evi (Birgi)
– Füsun & Güven Çağatay Evi (Varyant)
– Semer Ustası Kamil Bezcioğlu (Tire)
– Nalın Ustası Cemil Tolga (Tire)
– Konuralp Dürük Evi (Tire)
– Zeliha & Mehmet Çoban Evi (Tire)
– İsmail Bilgi Evi (Ödemiş  – Bademli)
– Aliye & İbrahim Bademci Evi (Çeşme  – Alaçatı)

Tek Yapı Ölçeğinde Koruma Uygulamaları Ödülleri Kategorisi
Özgün İşlevin Korunduğu Esaslı Onarım Dalı
– Emel Aliberti Evi (Küçükyalı) – Mimari Müellifi Tamer Pakben

Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı Kategorisi
– A.Munis Armağan  Tire ve Ege üzerine hazırladığı tüm yayınları
– Yılmaz Göçmen “Tire’nin Yıldızları” kitabı
– Tufan Atakişi  “Kralın İzmir Günleri”  kitabı
– Gül Altuna Doyranlı “Elveda İzmir”  romanı
– Ressam Seha Gidel “Tire Resimleri”
– Tiyatro Viya / Kentin Oyuncuları “Tulumbacılar” tiyatro oyunu
– Yönetmenliğini Özer Kesemen’in yaptığı “Lübbey’i Bekleyenler” belgesel filmi

Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü
– Özel Karşıyaka Piri Reis İlkokulu “Efesten Bir Hikaye: Celcus” ve “Agora’daki Yalıçapkını Arkadaşlarını Arıyor” çalışması
– DEÜ Özel 75. Yıl İlköğretim Kurumları “İzmir Kültürümün Aynası Tarihin Duvara Yansıması” çalışması
– Naci Şensoy Anadolu Lisesi “Gençlerle Tarih” çalışması
– Ayrancılar Ortaokulu  “Tarihine Sahip Çık” çalışması
– Yaratıcı Çocuklar Derneği   “Efes’i Geziyorum” çalışması

Jüri Üyeleri
“Tarihe Saygı / Yerel  Koruma Ödülleri”nin Seçici Kurul Başkanlığını Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi, Şehir Plancısı Prof. Dr. Asuman Türkün yaptı. Asil Jüri üyeleri, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Arkeolog Prof. Dr. Taner Korkut, Dokuz Eylül üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç Dr. Emel Kayın, Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Grafik ve Tasarım Bölümü’nden Sanat Tarihçisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kahyaoğlu, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Bölümü Yarı Zamanlı Öğretim Üyesi, Yüksek Mimar Kıvılcım Keskiner, Mersin Üniversitesi Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi/ Şehir ve Bölge Planlama Anabilim Dalı’ndan Şehir Plancısı Uzman Tülin Selvi Ünlü ve Mimar Zübeyda Özkan’dan oluştu.

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.