İzmir Büyükşehir Belediyesi 2022’de yine yurttaşın yanındaydı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekonomik krizin derinleştiği 2022’de sosyal yardımlarını arttırarak sürdürdü. İhtiyaç sahibi ailelere 74 milyon 246 bin lirayı geçen nakit yardımında bulunuldu. Destekler için süt üreticileri de olmak ü...

Özgürses Gazetesi
10:09 -
Abone ol
İzmir Büyükşehir Belediyesi 2022’de yine yurttaşın yanındaydı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekonomik krizin derinleştiği 2022’de sosyal yardımlarını arttırarak sürdürdü. İhtiyaç sahibi ailelere 74 milyon 246 bin lirayı geçen nakit yardımında bulunuldu. Destekler için süt üreticileri de olmak üzere kooperatiflerden 223 milyon liralık gıda malzemesi alındı. Herkesin mutfağında yangın olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu yıl olduğu gibi 2023’te de ihtiyaç sahibi yurttaşlarımız için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekonomik şartların ağırlaştığı 2022’de sosyal yardımlarını arttırarak sürdürdü. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı 2022’de 607 milyon liraya yakın toplam bütçesinin 74 milyon 246 lirasını nakdi yardımlara ayırdı. Aralık ayında ise ihtiyaç sahibi aileler ve öğrenciler için Bereket Hareketi kampanyasını başlattı.

“Çok vahim bir tablo”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kent yoksulluğunun geldiği noktanın korkucu boyutta olduğuna değinerek “İzmir’de bir anket çalışması yaptırdık. İzmir’in yüzde 66,9’u mevcut ekonomik durumunu düşündüğünde geleceğinden umutsuz. Yani mevcut ekonomik kriz sadece bugüne dair karamsarlık olarak kalmamış yarına dair umutsuzluğu da büyütmüş. İzmir’in yüzde 69,6’sı kendini düşük ve orta altı düşük gelirli olarak tarif ediyor. I·zmirli vatandas¸larımızın yüzde 82,7’si geçen yıla göre mutfak harcamalarında zorlandığını, yüzde 40’ı çok zorlandığını ifade ediyor. Anket sonuçlarına göre yaklaşık 400 bin kişi sosyal yardım başvurusunda bulunmayı düşünüyor. Çok vahim bir yere doğru gidiyoruz. Yangın herkesin mutfağında. Ortada korkunç bir tablo var ve bu, sosyal yardımlarla giderilecek bir tablo değil. Büyük ölçekli sosyal politikalara, düzgün bir ekonomiye ihtiyaç var. Ama biz, bu tabloyu görmezden gelemeyiz, gelmiyoruz. O yüzden hemşehrilerimize destek oluyoruz, onlarla hayatın zorlandıkları her alanında dayanışma içindeyiz. Bu yıl olduğu gibi 2023’te de ihtiyaç sahibi yurttaşlarımız için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Yemekten giysiye ihtiyaç sahipleri her konuda desteklendi
Bu yıl 221 binin üzerinde kişiye yaklaşık 1 milyon 500 bin kez yardım ulaştırıldı. İhtiyaç sahibi 92 binin üzerinde yurttaşa 74 milyon 246 bin lirayı geçen nakit yardımında bulunuldu. 80 bine yakın haneye 107 bin 925 gıda paketi, 3 bin 591 hijyen paketi dağıtıldı. 35 farklı üretici kooperatifinden 130 milyon liraya yakın ürün, 6 üretici kooperatifinden 93 milyon liranın üzerinde süt alınarak üreticiye destek olundu. 30 ilçede 113 bin 339 çocuğa her ay 8 litre olmak üzere toplam 7 milyon 200 bin litre süt ulaştırıldı.
İhtiyaç sahiplerine ayrıca 3 milyon 673 bin kişilik sıcak yemek sunuldu. 11 Biz İzmir Dayanışma Noktası ve mobil ikram araçları dâhil 14 mahallede günlük 10 bin kişilik sıcak yemek dağıtıldı. Ramazan ayında 558 bin kişilik iftar yemeği, Kurban Bayramı’nda 7 bin haneye kavurma ve kemik suyu dağıtıldı. Giysi Otobüsü ve Giysi Noktası ile 141 bin parça giysi desteği sağlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi öğrencilerin yanında
Büyükşehir Belediyesi öğrencileri de unutmadı. 25 bin öğrenciye 5 milyon 125 bin lira tutarında kırtasiye kartı ulaştırıldı. Bu projeyle kırtasiye esnafına da destek olundu. İlk ve ortaokul öğrencilerine 25 bin bot ve mont dağıtımı başladı. Üniversite öğrencileri için 6 noktada çorba durakları ve sıcak yemek noktaları oluşturuldu. 2021-2022 eğitim yılında 5 bin 547 öğrenciye 17 milyon 679 bin 200 lira eğitim desteği verildi. 2022-2023 eğitim yılı için ise 8 bin 165 öğrenciye 32 milyon 660 bin lira eğitim desteği sağlanacak.
Üniversitelerde okuyup ailesine kavuşmakta zorlanan 3 bin 296 öğrenciye dönüş bileti almaları için 1 milyon 153 bin 600 liralık nakdi destek verildi. Ayrıca İzmir’de üniversite eğitimi gören öğrencilerin evlerini taşımaları için nakliye hizmeti başlatıldı. Yine üniversite öğrencileri için Bornova ve Çiğli çamaşırhaneleri kuruldu.

İzmir’de Bereket Hareketi başladı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aralık ayında giderek ağırlaşan ekonomik krizin etkilediği ihtiyaç sahibi aileler ve öğrenciler için Bereket Hareketi kampanyasını başlattı. Dünyanın her yerinden katılıma açık kampanyaya yurttaşlar da bizizmir.com ve berekethareketi.izmir.bel.tr üzerinden destek olabiliyor.
“Gelin bereketi paylaşarak çoğaltalım” sloganıyla yürütülen kampanyayla temel ihtiyaçlar kapsamında gıda paketi, hijyen paketi, yakacak yardımı, ilk ve orta öğretim öğrencilerine kırtasiye seti, bot, mont yardımı, üniversite öğrencileri için ise barınma ve maddi destek sağlanıyor