MENEMEN DEVLET HASTANESİ’NDE SAĞLIĞIM İÇİN OKUYORUM PROJESİ

29 Ekim 2014
MENEMEN DEVLET HASTANESİ’NDE SAĞLIĞIM İÇİN OKUYORUM PROJESİ

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Menemen Devlet Hastanesi’nde başlayan sağlık okuryazarlığı “SAĞLIĞIM İÇİN OKUYORUM” projesi kapsamında hastane polikliniklerinde hastalara bilgilendirici broşürler dağıtıldı. Sağlık ile ilgili temel bilgilerin anlatıldığı broşürlerle son 10 yılda daha da önem kazanan Sağlık Okur-Yazarlığı konusunda halkı bilinçlendirmek amaçlanmaktadır.
Yapılan çalışmalar sağlık okuryazarlığı yeterli olmayan kişilerin acil servisleri daha fazla kullandığını, hastaneye daha sık yatırıldıklarını, ciddi hastalıklarda ölüm oranlarının daha da yüksek olduğunu göstermiştir. Sağlık hizmetlerinin amacına ulaşması, yani hastaların gerek sağlığına kavuşması gerekse aldıkları hizmetten memnun kalmalarının ön şartlarından biri yapılan işleri kavramaları ve sonuçlarını öngörebilmeleri olduğu için her geçen gün sağlık okuryazarlığının önemi artmaktadır.
Sadece okuma kabiliyeti olmayıp, okuma, dinleme, analiz etme, karar verme ve sağlık durumuna uygun olan hizmeti alabilme becerisini geliştirecek olan Proje,  Menemen Devlet Hastanesi bünyesindeki çalışanların katılımı ile sağlık okuryazarlığını arttırmak amacıyla hasta ve yakınlarına eğitim verilip doküman dağıtılması ve konuyla ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır.
Broşürleri alan hasta ve yakınları verilen bilgilendirmeden dolayı projede çalışanlara memnuniyetlerini ve bu tarz bilgilendirmelerin devam etmesini istediklerini ifade etmişlerdir.
Proje hakkında konuşan İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Nuri DİLEK “Sağlık Okur Yazarlığı halkımızı sağlık konusunda bilinçlendirmek için son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. Menemen Devlet Hastanemizin bu konuda önemli bir adım atarak diğer kurumlara da örnek olacağını düşünüyorum ” dedi.

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.