SEEOC-2024 GÜNEYDOĞU AVRUPA ORYANTİRİNG ŞAMPİYONASI BERGAMA’DA YAPILACAK

SEEOC -2024 Güneydoğu Avrupa Oryantiring Şampiyonası Türkiye’nin ev sahipliğinde, 2024’ün Ağustos ayında Bergama’da yapılması kararlaştırıldı. Eşsiz coğrafi güzellikleriyle, doğa sporları merkezi olmaya aday Bergama’da Gençli...

Özgürses Gazetesi
11:44 -
Abone ol
SEEOC-2024 GÜNEYDOĞU AVRUPA ORYANTİRİNG ŞAMPİYONASI BERGAMA’DA YAPILACAK

SEEOC -2024 Güneydoğu Avrupa Oryantiring Şampiyonası Türkiye’nin ev sahipliğinde, 2024’ün Ağustos ayında Bergama’da yapılması kararlaştırıldı.

Eşsiz coğrafi güzellikleriyle, doğa sporları merkezi olmaya aday Bergama’da Gençlik ve Spor Bakanlığı, Oryantiring Federasyonu, Spor Toto, IOF ve SEEOA katkılarıyla düzenlenen Şampiyonaya 1000’e yakın sporcunun katılması bekleniyor.

Çocuklarımızın, gençlerimizin hem fiziksel hem zihinsel gelişimlerine katkıda bulunan, akademik başarılarına olumlu yönde katkı sağlayan, kötü alışkanlıklardan uzak tutan Oryantiring sporunu yaygınlaştırmak için ülkemizde ve dünya genelinde birçok organizasyon düzenleniyor. Uluslararası organizasyonlardan biri olan SEEOC Güneydoğu Avrupa Oryantiring Şampiyonası 2024 yarışması parkuru için tarihi ve doğasıyla uluslararası bilinirliği olan Helenistik dönemde “Pergamon” Krallığı’nın başkenti olan antik “Pergamon” kentinin yer aldığı Bergama seçildi.

Açık havada, her mevsim ve koşulda, kent içinde ve doğada yapılabilen spor olan Oryantiring’te sporcular önceden yerleştirilmiş hedefleri, kendilerine verilen harita yardımıyla en kısa sürede bulup parkuru tamamlamak için yarışıyor. Dostluk ve sportmenliğin ön planda olduğu yarışmada sporcular birbiri ile kıyasıya mücadele ediyor. Sporcuların hem kendi özelliklerini hem diğer sporcuları hem de içinde bulundukları arazinin özelliklerini dikkate alarak en doğru kararı en kısa sürede vererek sürdürdükleri yarışmada, fiziki ve zihinsel yetenekler aynı anda kullanılıyor.

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu: “Dünyada ve ülkemizde popülerleşen bir spor olan Oryantiring’in Bergama’da yapılacak olması bizi oldukça memnun etti. Kadim kentimiz Bergama’yı doğa sporları merkezi haline dönüştürmek için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Daha önce de Bergama’mızda farklı oryantiring yarışmaları düzenlenmiş ziyadesiyle mutlu olmuştuk. Güneydoğu Avrupa Oryantiring Şampiyonasında Bergama’nın tercih edilmesi bizi onurlandırdı. Kadim kentimiz Bergama’nın eşsiz coğrafi bölgesi Kozak bölgemizi doğa sporlarımız merkezi yapma yolunda kararlıyız. Tarih ve kültür kenti Bergama’mıza spor kenti olmak da yakışır” dedi