BÜYÜKŞEHİR YASASI TARTIŞILDI

KIŞ OKULU EĞİTİM SEMİNERİ'NİN 3'ÜNCÜSÜ BERGAMA'DA YAPILDI       YAYED (Yerel Yönetim ve Araştırma Yardım ve Eğitim Derneği) tarafından düzenlenen Kış Okulu Eğitim Semineri'nin üçüncüsü Bergama Haluk Elbe Konferans Salonu'nda yapıldı. Belediyeler ile yerel yönetimler konusunda uzmanlık bilgisine sahip akademisyenleri aynı masada bir araya getirmeyi amaçlayan ve Bergama Belediyesi işbirliğinde düzenlenen organizasyonda "Yeni Büyükşehir Düzeni" masaya yatırdı.

Özgürses Gazetesi
02:36 -
BÜYÜKŞEHİR YASASI TARTIŞILDI

KIŞ OKULU EĞİTİM SEMİNERİ’NİN 3’ÜNCÜSÜ BERGAMA’DA YAPILDI

 

 

 

YAYED (Yerel Yönetim ve Araştırma Yardım ve Eğitim Derneği) tarafından düzenlenen Kış Okulu Eğitim Semineri’nin üçüncüsü Bergama Haluk Elbe Konferans Salonu’nda yapıldı. Belediyeler ile yerel yönetimler konusunda uzmanlık bilgisine sahip akademisyenleri aynı masada bir araya getirmeyi amaçlayan ve Bergama Belediyesi işbirliğinde düzenlenen organizasyonda “Yeni Büyükşehir Düzeni” masaya yatırdı.

 

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in ev sahipliği eğitim programına CHP eski Milletvekili Prof. Dr. Oğuz Oyan, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gencer, Malatya Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, YAYED Başkanı Doç. Dr. Süheyla Suzan Alıca, Emekli Vali Ardahan Totuk, Temel Koçaklar gibi isimler ile akademisyenler, çeşitli belediyelerin başkan yardımcıları, YAYED Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri ve Bergama Belediyesi çalışanları katıldılar.

 

Grup çalışmalarının, sunumların ve tartışmaların gerçekleştirildiği eğitim seminerinin açılış konuşmasını yapan Belediye Bakanı Mehmet Gönenç; “Bizim bugün yaptığımız iş Büyükşehir Yasası çıkmadan çok daha önce yapılması gereken, tartışılması gereken bir konu. Ama ne yazık ki bu yasayı yapanlar ve dayatanlar böyle bir çaba içinde olmadı. Çok kısa süre içinde hiçbir paydaşa görüş belirtme olanağı tanımadan, hatta kendi siyasi düşüncedekilere dahi paylaşma olanağı tanımadan apar topar çıkmış bir yasanın sıkıntılarını çekiyoruz” dedi.

 

ANAYASAYA AYKIDIR

YAYED Başkanı Doç. Dr. Süheyla Suzan Alıca ise konuşmasında; “UNECO’nun 999’uncu kültür mirası olan gerçekleştirmek mutluluk verici, ev sahipliği ve güler yüzlülüğünden dolayı Başkan Mehmet Gönenç ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmasında Büyükşehir yasasının hukuki sorunu olduğuna değinen Doç. Dr.Alıca; “Hukuki mi değil mi tartışması yapılmadığı için çok fazla gündeme gelmiyor ama bu yasa anayasaya da aykırıdır. Gerçi Anayasa Mahkemesi’ne gitti ama tartışılacak çok yönü var. Şu anda Türkiye’nin 30 ilinde farklı bir yönetim, geri kalan 51 ilde ise farklı bir yönetim doğmuş durumda. Bu anlamda da ülke yönetiminde farklı uygulamalar söz konusu olmuştur” dedi.  Doç. Dr.Alıca’nın konuşması sonrası ise YAYED Genel Sekreteri Serhat Salihoğlu’nun sunumu dinlendi.

 

Seminerin Moderatörlük görevini CHP İzmir eski Milletvekili Prof. Dr. Oğuz üstlenirken tartışmalarda; Büyükşehir düzeninde tarımsal kalkınma da dahil olmak üzere kalkınma mümkün müdür? Mümkünse nasıl? Bir görüşe göre kalkınma gündemden çıkmış mıdır?, Veya başka bir görüşe göre kalkınmanın yeni araçları söz konusu mudur? Toprak hangi araçlarla yönetilecektir? Kentsel ve kırsal rant kamuya nasıl dönecektir? Yeni düzen planlama için daha mı elverişlidir? sorularına yanıt arandı. Öğleden sonra ise moderatörlük görevini devralan Doç.Dr. Süheyla Suzan Alıca; İlçe belediyelerine ve merkezi idarenin taşra örgütlenmesine gerek var mıdır? Yeni düzen halk katılımına açık mıdır? Temsil düzeyi yükseltilmiş midir? sorularını gündeme getirerek yanıt aradı. Eğitim seminerinin sonunda ise Yrd.Doç.Dr. Ozan Zengin tarafından genel değerlendirme yapıldı.

 

Yapılan etkinlik ile ilgili, etkinlik sonrası bir değerlendirme yapan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “İlçemizde gerçekleşen ve Büyükşehir yasasının ele alındığı Kış Okulu’nun üçüncüsünde, yerel yönetimler konusunda uzmanların katılımıyla önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptık. Verimli olduğu düşüncesindeyim. Burada konuşulanlar ve yapılan tespitlerin önümüzdeki zamanlarda değişeceği bildirilen yasaya katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

 

YAYED (Yerel Yönetim ve Araştırma Yardım ve Eğitim Derneği) ve Bergama Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Kış Okulu Eğitim Semineri’nin üçüncüsü Bergama’da yapılan şehir turu ile sona erdi.