Soyer: Önümüze konan tüm engelleri aşıyoruz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in dirençli kent vizyonu doğrultusunda Uzundere Kentsel Dönüşüm Alanı’nda bin 422 bağımsız birimi kapsayan üçüncü etabın yapım çalışmalarını başlatmak için belediye şirketi İ...

Özgürses Gazetesi
10:16 -
Abone ol
Soyer: Önümüze konan tüm engelleri aşıyoruz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in dirençli kent vizyonu doğrultusunda Uzundere Kentsel Dönüşüm Alanı’nda bin 422 bağımsız birimi kapsayan üçüncü etabın yapım çalışmalarını başlatmak için belediye şirketi İZBETON ile protokol imzalandı. İzmir’in tüm sorunlarını çözmeye muktedir olduklarını belirten Başkan Soyer, “Önümüze konan tüm engelleri aşıyoruz, aşmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Yüzde 100 uzlaşı, yerinde dönüşüm, “belediye güvencesi ve garantörlüğü” ilkeleriyle çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar’daki 32 hektarlık Uzundere Kentsel Dönüşüm Alanı’nda bin 422 bağımsız birimi kapsayan üçüncü etabın yapım çalışmalarını başlatmak için belediye şirketi İZBETON ile sözleşme imzaladı. Proje kapsamında bölge halkının hizmetine sunulacak, içinde kreş, etüt merkezi ve kütüphanenin bulunduğu sosyal tesislerin temeli de atıldı.
Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP İzmir Milletvekilleri Murat Bakan ve Özcan Purçu, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin, İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, bürokratlar ve yurttaşlar katıldı.

“İzmir’in sağlıklı mahallelerini oluşturuyoruz”
İZBETON’u ihale sürecine dahil ederek ve kooperatifleri devreye alarak kentsel dönüşümü hızlandırdıklarını ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Daha önce düşünülmemiş bu çözümleri akıl etmemizin nedeni sadece çok çalışmamız değil. Aynı zamanda, halktan aldığımızı sadece halka iade etmek konusundaki ilkeli duruşumuz ve yalnızca İzmirlinin menfaatleri için çalışmamızdır. Bakın bugün kimseyi mağdur etmeden, kimseye de muhtaç olmadan İzmir’de depreme dayanıklı, güvenli ve sağlıklı mahalleleri İzmir Büyükşehir Belediyesi güvencesiyle, kendi imkânlarımızla oluşturuyoruz. Kimse bunu kendi yağında kavrulmak olarak görmesin. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kurumsal gücünün yarattığı güvenle dünyanın önemli bankalarından çok düşük faiz oranlarıyla kredi alabiliyor ve kendi kaynağını yaratabiliyor. Kısacası İzmir, başlangıcı onlarca yıl öncesine uzanan kökleşmiş sorunlarını dayanışma ruhu ve şeffaf yönetim anlayışıyla teker teker çözüme kavuşturuyor” dedi.

“Engelleri aşıyoruz”
İhmal edilmiş tüm mahallelerdeki yatırımları katlayarak büyüttüklerini ifade eden Soyer, “Uzundere’nin yanı sıra Ege Mahallesi, Ballıkuyu, Çiğli, Güzeltepe, Aktepe, Emrez ve Örnekköy’de gerçekleştirdiğimiz kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yaklaşık 20 bin 600 hane depreme dayanıklı konutlara, sağlıklı bir altyapıya ve sosyal alanlara kavuşacak. Kim ne derse desin, İzmir’in tüm sorunlarını çözmeye muktediriz. Vatandaşlarımız bunu biliyor, bize güveniyor, biz de bu güveni boşa çıkarmamak için canla başla, aşkla çalışmaya devam edeceğiz. Önümüze konan tüm engelleri aşıyoruz, aşmaya da devam edeceğiz” dedi.

Akın: “İzmir’de güzel şeyler oluyor”
CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ise İzmir’de güzel şeyler olduğunu belirterek “Türkiye’ye örnek projeler tek tek tamamlanıyor. İzmir’de Büyükşehir Belediye Başkanımızın başarılı, vizyoner çalışmalarını kentsel dönüşümle yaşanabilir çevreyi hedefleyen CHP’nin örnek projeleri arasında gösteriyoruz. CHP olarak kentsel dönüşümü afet riskine karşı ciddi bir hazırlık niteliğinde görmekle birlikte, daha büyük kapsamda konuyu ele alıyoruz. Dönüşüme asla rant odaklı değil, insan ve çevre odaklı bakıyoruz. Biz önce insan diyoruz. Esas olanın da yerinde dönüşüm olduğunu söylüyoruz” dedi.

Selvitopu: “Türkiye’ye örnek dönüşüm modeli İzmir’de uygulanmaktadır”
Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da İzmir’in ilk kentsel dönüşüm projesinin Karabağlar’da başladığını vurgulayarak “İzmir’deki çalışmalar, kentsel dönüşümü rant olarak görenlere farklı ve ters geliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dönüşüm anlayışının içinde mülk sahipleri, kamu ve yüklenici var. Temel değer artışından özellikle mülk sahipleri yararlanıyor. İzmir’de hak ve hukuka dayalı, Türkiye’ye örnek bir kentsel dönüşüm modeli uygulanıyor” ifadelerini kullandı.

3 bin 800 bağımsız birim olacak
Uzundere Kentsel Dönüşüm Alanı’nda birinci ve ikinci etabı tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, 744 konut ve 73 işyeri olmak üzere 817 bağımsız birimi hak sahiplerine teslim etti. Dördüncü etapta ise hak sahipleri ile sözleşme imzalanarak tapu devirleri yapıldı, kura çekim hazırlıkları devam ediyor. Uzundere’de etaplar halinde süren proje tamamlandığında toplamda 3 bin 800 birim konut, ticaret, ofis ve otel kompleksi olacak. Proje kapsamında bölge iki sosyal kültürel merkez ve açık pazar alanı, yaklaşık 67 bin metrekare büyüklüğünde rekreasyon alanı ve yeşil alan, 81 bin metrekare yol ve otopark alanı kazanacak. Büyükşehir Belediyesi, bölgenin altyapısını da etaplar halinde yeniliyor. Doğalgaz, elektrik, dere ıslahı, yağmursuyu, kanalizasyon, içme suyu, peyzaj ve yol uygulama projeleri hazırlanarak ilgili kurumlardan onaylar alındı. Doğalgaz için gerekli imalatları yapan Büyükşehir Belediyesi, birinci etapta üst dere kolu ıslahı, yağmursuyu, kanalizasyon ve içme suyu hatlarının yapımını da tamamladı.