BAŞKAN SERDAR BERK: “DEVLET DESTEĞİ ŞART”

Başkan Berk “ işyerini kapatmak zorunda kalan esnafımıza devlet desteği sağlanmalıdır.” Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk koronavirüs tedbirleri sürecinde iş yerini kapatan esnaf ve gündelikçi çalışan, geliri olmayan kişilere destek olunması gerektiğini söyledi.

Özgürses Gazetesi
12:37 -
Abone ol
BAŞKAN SERDAR BERK: “DEVLET DESTEĞİ ŞART”

Başkan Berk “ işyerini kapatmak zorunda kalan esnafımıza devlet desteği sağlanmalıdır.”

Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk koronavirüs tedbirleri sürecinde iş yerini kapatan esnaf ve gündelikçi çalışan, geliri olmayan kişilere destek olunması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin gerek koronavirüs salgını, gerekse üretimin, istihdamın, ekonomik hareketliliğin durma noktasına gelmesi nedeniyle sıkıntılı bir süreçten geçtiğini vurgulayan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk,  koronavirüs tedbirleri nedeniyle işyerini kapatan, işine ara veren ve evine kapanmak zorunda kalan tüm esnaf, üretici ve hiç bir geliri olmayan gündelikçi, yevmiye usulü çalışan kesime sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

“Devlet desteği sağlanmalıdır.”

1000 TL pandemi sosyal yardım parası gibi esnaf ve sanatkarlarında desteklenmesini istediğini belirten Başkan Berk “Koronavirüs sürecinde işyerini kapatmak zorunda kalan esnafımız için somut adımlar atılmasını bekliyor. Berber, lokanta, kantin, kuaför, güzellik salonu, kıraathane, düğün salonları, kafeteryalar başta olmak üzere birçok sektörde işyeri kapanan, başka bir geliri olmayan esnafa, gündelik çalışarak evine ekmek götüren işçilere hayatını devam ettirebilmesi için işyeri kapalı olduğu ve çalışamadığı zaman zarfında en az aylık 1000 TL karşılıksız maddi destek verilmelidir” dedi.

“Mülk sahipleri gerekli kolaylığı sağlamalıdır”

Devletin bu sıkıntılı süreçte esnaf ve sanatkara gereken her türlü desteği vermesi gerektiğinin altını çizen Başkan Berk” Esnaf ve sanatkârlarımıza ait işletmelerin elektrik, doğalgaz, su sayaçları okunsun ancak ödemesi en az 9 ay sonraya bırakılmalıdır. Ramazan ayı birlik, beraberlik, dayanışma ve kardeşlik ile maneviyatın daha da güçlü yaşandığı bir aydır. Bu zor günler içerisinde birlik ve beraberlik içinde hareket etmeliyiz. Kiracı olan esnaf ve sanatkarlarımıza karşı mülk sahipleri gerekli kolaylığı sağlamalıdır. Ayrıca özel mülkte kiracı olan esnafımıza da devlet desteği sağlanmalıdır ” şeklinde konuştu.