Tarım alanında Türkiye 1’incisi oldu

Dünyanın en saygın üniversite derecelendirme organizasyonlarından biri olan Quacquarelli Symonds (QS) 2023 Yılı Dünya Üniversiteleri Alan Sıralamaları açıklandı. Sıralama sonuçlarına göre Ege Üniversitesi;  ‘Tarım ve Ormancılık’...

Özgürses Gazetesi
09:07 -
Abone ol
Tarım alanında Türkiye 1’incisi oldu

Dünyanın en saygın üniversite derecelendirme organizasyonlarından biri olan Quacquarelli Symonds (QS) 2023 Yılı Dünya Üniversiteleri Alan Sıralamaları açıklandı. Sıralama sonuçlarına göre Ege Üniversitesi;  ‘Tarım ve Ormancılık’ alanında Türkiye’de 1’inci dünyada 201-250 sıralama bandında,  ‘Tıp’ alanında Türkiye’de 5’inci dünyada 401-450 sıralama aralığında,   ‘Kimya’ alanında ise Türkiye’de 6’ncı dünyada 601-  630 sıralama bandında yer alma başarısı gösterdi.

Sıralamayı değerlendiren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesinin tam akredite bir araştırma üniversitesi olduğunu, son yıllarda uluslararasılaşma alanında hayata geçirdiği iş birliği ağı ile küresel ölçekte tanınırlığını artırdığını söyledi. QS Dünya Üniversiteleri Alan Sıralamasında farklı kriterlerin baz alınarak değerlendirmelerin yapıldığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, “Değerlendirme sonucunda Üniversitemiz, ‘Tarım ve Ormancılık’ alanında geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine Türkiye’de ilk sırada yer alarak dünyadaki konumunu korudu. Sağlık odaklı birçok akademik birimi bünyesinde bulunduran üniversitemiz, Tıp alanında Türkiye’de ilk 5’te yer alırken, bu alanda bir önceki yıl dünyada 451-500 aralığındaki yerini yükselterek 401-450 aralığına yerleşti.  Temel ve mühendislik bilimlerinde köklü bir altyapıya sahip olan üniversitemiz     ‘Kimya’ alanında ise Türkiye’de 6’ncı dünyada 601-  630 sıralama bandında yer alma başarısı gösterdi. Ege Üniversitesi olarak, eğitim öğretimden araştırma geliştirmeye, üniversite-sanayi işbirliğinden inovasyona,  uluslararsılaşmadan dijitalleşmeye  başarı ivmemizi daha yukarıya taşımak için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Başarımızda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” diye konuştu.

QS Dünya Üniversiteleri Alan Sıralamasında üniversiteler; akademik itibar, işveren itibarı, makale başına atıf, h-indeksi ve uluslararası araştırma ağı olmak üzere 5 göstergede değerlendiriliyor.