Orman Haftası’nda Menemen’de yüzlerce fidan dikildi

21-26 Mart Orman Haftası nedeniyle Menemen’de yüzlerce dut fidanı toprakla buluştu. Emiralem’de gerçekleşen fidan dikim etkinliğinde konuşan Menemen Belediye Başkan V. Aydın Pehlivan, “Yeşil bir Menemen için çalışmalarımız devam ede...

Özgürses Gazetesi
01:00 -
Abone ol
Orman Haftası’nda Menemen’de yüzlerce fidan dikildi

21-26 Mart Orman Haftası nedeniyle Menemen’de yüzlerce dut fidanı toprakla buluştu. Emiralem’de gerçekleşen fidan dikim etkinliğinde konuşan Menemen Belediye Başkan V. Aydın Pehlivan, “Yeşil bir Menemen için çalışmalarımız devam edecek” dedi. 

Orman Haftası nedeniyle, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından Emiralem bölgesinde tahsis edilen 10 dönümlük alanda yapılan ekim etkinliğine, Menemen Belediye Başkan V. Aydın Pehlivan’ın yanı sıra, İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, İzmir Orman İşletme Müdürü Ersen Çetin, İzmir Orman Bölge Halkla İlişkiler Şube Müdürü Tacettin Coşkun, Menemen Bölge İşletme Şefi Murat Beykoz, İlçe Tarım Müdürü Fatih Çiçek, İlçe Milli Eğitim Müdür V. Menderes Tunç ve Menemen Belediye Başkan Yardımcıları Durmaz Bayraktar, Yusuf Demircioğlu ve Bahadır İnanlı katıldı.

Merkez için gelir kaynağı olacak

Sabahat Akşiray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi(OÇEM) tarafından düzenlenen fidan dikim etkinliğinde ekilen dut fidanları ileride merkez için gelir kaynağı olacak. Ekilen ağaçlardan ileride elde edilecek olan dut ile kuru dut ve pekmez, ağaçlarda yetişen ipek böceklerinden elde edilen ipekten de panolar, tablolar ve çerçeveler yapılacak. Bu ürünlerin satışından kazanılacak gelir ise okul öğrencileri ve ailelerine destek amacıyla kullanılacak.

Aydın Pehlivan: “Doğaya yapılacak en büyük katkı ağaç dikmektir”

Öğrencilerle birlikte dut fidanları diken Başkan V. Aydın Pehlivan, ekolojik dengenin bozulduğuna dikkat çekerken, doğaya yapılabilecek en önemli katkının ağaç dikmek olduğunu söyledi. Aydın Pehlivan: “Kuraklık maalesef günümüzün en önemli sorunlarından biri. Menemen gibi tarım ile geçinen bir yerde su daha da önem kazanıyor. Su sorununun en önemli çözümü ağaçlandırma. Daha yeşil, yaşanabilir, tarımı ile kalkınan bir Menemen için çalışmak en önemli görevimiz. Orman Haftası nedeniyle de birlikte olalım ve hem bu konuya dikkati çekelim hem de hepimizin diktiği birer fidanımız olsun istedik” dedi.