ALİAĞA TARİHSEL SEMBOLLERİNİ ÖNE ÇIKARIYOR

28 Ocak 2015
ALİAĞA TARİHSEL SEMBOLLERİNİ ÖNE ÇIKARIYOR

 Günümüzde Aliağa ilçesinin bulunduğu bölgede Milattan önce (MÖ) 1100 yılında kurulan ve Aiolis şehirlerinin başkenti konumunda olan Kyme Antik kentinden günümüze ulaşan bulgular Aliağa’nın kültürel kimliği ile özdeşleştirilmeye çalışılıyor.

BULGULAR SİMGELEŞİYOR

Türkiye’de ağır sanayisi ile tanınan Aliağa’yı kültür, sanat ve tarihi değerleriyle de öne çıkarmayı hedefleyerek, çalışmalarını bu yönde sürdüren Aliağa Belediyesi, 1979 yılından bugüne Antik kent Kyme’de yapılan kazı çalışmalarından elde edilen emareleri simgeleştiriyor.

PLAKET YERİNE KYME TUĞRASI

Tarihte Sikke basan ilk koloniler arasında gösterilen Kyme Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ve İzmir Arkeoloji Müzesinde sergilenen sikkelerin üzerinde bulunan motiflerden yola çıkarak tarih ile modern yaşamı buluşturmaya çalışan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa’ya emeği geçen ve kenti ziyaret eden yabancı konuklarına plaket, çiçek vs gibi hediyeler vermek yerine, Kyme Antik Kenti’ne ait sikkelerin tuğrası ile işlenmiş cam tabakları takdim ediyor.

BAŞKAN ACAR: GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN GELECEĞİNE YÖN VEREMEZ

Kyme Antik Kenti’nin tarihin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edildiğine dikkat çeken Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, binlerce yıl öncesine ışık tutan Antik Kyme kentini tanıtmak istediklerini söyledi. “Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez” ifadesini kullanan Başkan Acar, “Aliağa Belediyesi olarak tarihi kültürümüze sahip çıkma bilincini geliştirmek ve tarihi değerlerimizi tanıtmak amacıyla ilçemizde bulunan Kyme Antik Kenti’ne ait elimizde var olan tüm argümanları hak ettiği değeri vererek kullanmaya çalışıyoruz. Biz bunun tarihsel bir sorumluluk görevi olduğuna inanıyoruz ve bu inançla farklı projelerle de çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diyerek, bugüne kadar sanayi merkezi olarak anılan Aliağa’nın gelecekte kültür, sanat ve tarihi değerleriyle de öne çıkacağını belirtti.

KYME ANTİK SİKKESİ

Aliağa’nın tarihini tanıtmak amacıyla kullanılan Kyme Antik Kenti’ne ait sikkelerin tuğrasında; zeytin dalı ve defne dallarının içinde sağa dönük sol ayağını kaldırmış bir kısrak ve altında süt toplama kabı işlevi gören bir sürahi motifi betimlenmekte. Yine aynı kompozisyonda defne ve zeytin dalını Antik Çağda sağlığın sembolü olarak bilinen yılan figürü ile bağlanmakta olduğu görülüyor.

Reklam

ALİAĞA TARİHSEL SEMBOLLERİNİ ÖNE ÇIKARIYOR Haberine Ait Etiketler

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.