Yeni Şakran’ın Aromatik Zeytinyağları Sofralardaki Yerini Alıyor

Aliağa’nın Yeni Şakran Mahallesi’nde girişimci Mehmet Şengül tarafından 2019 yılında kurulan zeytinyağı işletmesinde soğuk sıkım yöntemiyle üretilen zeytinyağının yanı sıra bu yıl üretimi yapılan aromatik özelliklere sahip ze...

Özgürses Gazetesi
12:22 -
Abone ol
Yeni Şakran’ın Aromatik Zeytinyağları Sofralardaki Yerini Alıyor

Aliağa’nın Yeni Şakran Mahallesi’nde girişimci Mehmet Şengül tarafından 2019 yılında kurulan zeytinyağı işletmesinde soğuk sıkım yöntemiyle üretilen zeytinyağının yanı sıra bu yıl üretimi yapılan aromatik özelliklere sahip zeytinyağları da sofralardaki yerini almaya başladı.

Aliağa’da tarım ve hayvancılıkla uğraşırken zeytinyağı üretim tesisi kuran girişimci Mehmet Şengül, erken hasat yönetimiyle asit oranı oldukça düşük zeytinyağı üretiyor. Bölgenin kaliteli ve rekoltesi yüksek zeytinleri kullanılarak erken hasat, soğuk sıkım ile anne sütüne çok yakın bir değere sahip zeytinyağı ürettiklerini belirten Şengül, bu yıl aromatik özelliklere sahip üç farklı zeytinyağı üretimi yaptıklarını söyledi.

Bu sezon Yeni Şakran bölgesinde zeytin ağaçlarının doluluk ve verim oranlarının yüksek olduğunu ifade eden üretici Mehmet Şengül, “Zeytin ve zeytinyağı açısından bereketli bir sezon oldu. Zeytinyağı üretimimizi üç makine, tam kapasite ile gerçekleştirdik. Bu yıl erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı haricinde 3 tane aromatik özellikli zeytinyağı üretimi yaptık. Üretimini yaptığımız kekik aromalı zeytinyağı, limon aromalı zeytinyağı ve defne aromalı zeytinyağımız ilk günlerden itibaren ciddi anlamda rağbet gördü” dedi.

Zeytinyağı üretiminin yanı sıra zeytin çekirdeğini de geri dönüşüme kazandırdıklarını sözlerine ekleyen Şengül, “Zeytinyağı sağlık açısından çok yararlıdır. Amacımız zeytinyağı tüketimini artırmak. Tüm vatandaşlarımıza zeytin taneleri gibi bereketli ve zeytinyağı gibi çok sağlıklı bir yıl geçirmelerini diliyorum” dedi.