Damızlık Koyun Üretim Merkezi İçin Yem Bitkisi Ekildi

Aliağa Belediyesi, İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile iş birliğinde Çoraklar Mahallesi’nde hayata geçireceği ‘Damızlık Koyun Üretim Merkezi’ için yem bitkisi ekimi yaptı. Çoraklar Mahallesi’nde 41.200 metrekarelik arazide...

Özgürses Gazetesi
09:28 -
Abone ol
Damızlık Koyun Üretim Merkezi İçin Yem Bitkisi Ekildi

Aliağa Belediyesi, İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile iş birliğinde Çoraklar Mahallesi’nde hayata geçireceği ‘Damızlık Koyun Üretim Merkezi’ için yem bitkisi ekimi yaptı.

Çoraklar Mahallesi’nde 41.200 metrekarelik arazide 2.400 metrekare kapalı alana sahip olacak ‘Damızlık Koyun Üretim Merkezi’ için 25 Kasım 2021 tarihinde, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin katılımlarıyla Aliağa Belediyesi ile İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. Türkiye’de hayvancılık alanında öncü olacak, tarımsal kalkınmaya yeni bir soluk getirecek damızlık koyun üretim merkezi; Et ve süt verimi yüksek damızlık küçükbaş hayvan temini için önemli bir tesis olacak.

ÜRETİCİYE CAN SUYU OLACAK

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın tarımsal kalkınma ve üreticinin desteklenmesi vizyonu çerçevesinde bölgeye kazandırılacak tesis, küçükbaş hayvan üreticisinin can suyu olacak. Tesisin kurulması ve üretimin başlamasıyla birlikte Aliağa başta olmak üzere bölgedeki yaklaşık 6 bin üretici projeden faydalanacak.

Aliağa Belediyesi, ‘Damızlık Koyun Üretim Merkezi’ için protokolün imzalanmasının ardından tesisteki hayvanların kaba yem ihtiyacını karşılamak amacıyla yem bitkisi ekimine başladı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince Çaltılıdere’de Aliağa Belediyesi’ne ait Tarımsal Üretim ve Kent Fidanlığı’na içerisinde yem bezelyesi, macar fiğ, buğday ve tritikale bulunan yem bitkisi ekimi gerçekleştirdi.

ALİAĞA BELEDİYESİ PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ ADİL ÇAĞLAR: “100 DEKARLIK ARAZİYE YEM BİTKİSİNİN EKİMİNİ YAPTIK”

Yem bitkisi ekimi hakkında bilgiler veren Aliağa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Adil Çağlar, “Aliağa Belediye Başkanımız Serkan Acar’ın tarımsal kalkınma ve üreticinin desteklenmesi vizyonu çerçevesinde İzmir İl Tarım Müdürlüğü ile iş birliğinde Çoraklar Mahallemizde hayata geçireceğimiz Damızlık Koyun Üretim Merkezi için geçtiğimiz ay protokol imzaladık. Damızlık Koyun Üretim Merkezi’nde bulunacak hayvanların yem ihtiyacını karşılayabilmek adına Belediye fidanlığında 100 dekarlık araziye yem bitkisinin ekimini yaptık. Yem bitkisinin içerisinde yem bezelyesi, macar fiğ, buğday ve tritikale bulunuyor. Dekara 15 kilogram gelecek şekilde 1,5 ton yem bitkisi ekimi gerçekleştirdik. Ektiğimiz yem bitkisini nisan, mayıs aylarında biçeceğiz. Arkasından da silajlık mısırı ekimi yaparak üretim merkezinin kaba yem ihtiyacını karşılayacağız” dedi.