AİLE ŞİRKETLERİNİN KURUMSALLAŞMA SÜRECİ ALTO’DA ANLATILDI

Aliağa Ticaret Odası (ALTO), üyelerinin rekabet gücünü artırma ve sürekli gelişmelerine destek olma amacıyla düzenlediği eğitim çalışmalarına devam ediyor. Bu bağlamda 2023 yılı için planlanan eğitimi takvimi kapsamında, Global Kar...

Özgürses Gazetesi
04:29 -
Abone ol
AİLE ŞİRKETLERİNİN KURUMSALLAŞMA SÜRECİ ALTO’DA ANLATILDI

Aliağa Ticaret Odası (ALTO), üyelerinin rekabet gücünü artırma ve sürekli gelişmelerine destek olma amacıyla düzenlediği eğitim çalışmalarına devam ediyor.
Bu bağlamda 2023 yılı için planlanan eğitimi takvimi kapsamında, Global Kariyer eğitmenlerinden Murat Bakım tarafından ALTO üyelerine yönelik ‘Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma’ eğitimi gerçekleştirildi.
Söz konusu eğitime ALTO Meclis Başkanı Uğur Akyıldız, Yönetim Kurulu Üyesi Arif Güven ve Meclis Üyesi Işıl Şahin ile ALTO üyesi firma temsilcileri katılım gösterdi.
İşletmelerin yüzde 95’inden fazlasını oluşturan aile şirketlerinin kalıcılıklarını sağlamaya yönelik olarak kurumsallaşma konusunun ele alındığı eğitimde, araştırmalara göre üçüncü kuşağa geçme oranı yüzde 15 düzeylerinde olan, belirli bir dönemden sonra geriye giden aile şirketlerinin ömrünü uzatacak, kalıcılığını ve kurumsallaşmasını sağlayacak çalışma ve çabalar interaktif yöntemle aktarıldı.
Eğitmen Bakım tarafından katılımcılara; Dünya ve Türkiye ekonomisinde aile şirketlerinin yeri, aile şirketi kavramı ve özellikleri, aile şirketlerinde stratejik planlama, aile işletmelerinde karşılaşılan sorunlar, aile anayasası, aile işletmelerinin avantajları ve dezavantajları, aile işletmelerinde kurumsal yönetim kavramı ve önemi, aile işletmelerinde sürekliliğin sağlanması gibi konu başlıklarında detaylı açıklamalar yapıldı.
Eğitim, soru-cevap etkinliğinin ardından katılımcılara katılım belgesi verilmesiyle noktalandı.