Foça biyo-çeşitlilik açısından büyük öneme sahip

27 Haziran 2016
Foça biyo-çeşitlilik açısından büyük öneme sahip

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından “Peyzaj Fonksiyonlarının Haritalanması ve Analiz Edilmesi; Foca İlçesi Örneği” konulu bir araştırma gerçekleştirildi. Araştırmayı Prof. Dr. Şerif Hepcanve  Doç. Dr. Çiğdem Coşkun Hepcan yaptı.

Analizler sonucunda peyzajın biyoçeşitlilik ve habitat fonksiyonları değerlendirildiğinde Foça’nın  yüzde 53’ünün habitat fonksiyonu,  yüzde 51’inin biyoçeşitlilik fonksiyonu açısından çok yüksek değere sahip olduğu belirlendi.

Habitat fonksiyonları değerlendirildiğinde Foça’nın  yüzde 53’ünün habitat fonksiyonu,  yüzde 51’inin biyoçeşitlilik fonksiyonu açısından çok yüksek değere sahip olduğu ve bu alanların ilçenin kuzey  batısında yer alan, parçalanmamış, bütünlük ve süreklilik gösteren, maki ve frigana vejetasyonlarıyla kaplı yüksek dağlık alanlar olduğu belirlendi.

Peyzajın kültürel fonksiyonu açısından Eski Foça yerleşimi ve kuzeyindeki kayalık kıyılar ve adalar ile kuzeyde Eski Foça ile Yeni Foça arasında bulunan Kartdere ve Sazlıca köyleri ile Doğuda Kozbeyli ve Taşköy’ün yüksek değer aldığı biliniyor. Peyzajların tanımlanması ve değerlendirilmesi konusunda bilimsel ve uygulamaya dönük çalışmalar, dünyada 1950’lerden bu yana yapılıyor. Avrupa Peyzaj Sözleşmesi(APS) peyzaj kavramına, peyzajların tanımlanmasına, kalitesinin korunmasına, peyzaj envanter ve onarımı gibi kavramlara uluslararası bağlamda bir tanınırlık sağlıyor.

Araştırma sonuçları Eski Foça ve Yeni Foça yerleşimleri arasındaki dik kayalık bir yapıya sahip kıyı peyzajının biyoçeşitlilik, habitat ve kültürel fonksiyonları açısından yüksek değere sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca bölgenin büyük bölümü ise doğal sit kapsamında bulunuyor.

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.