KIRSALDA KALKINMA DESTEĞİNE DEVAM

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma stratejisi doğrultusunda üreticiye verdiği desteği Bergama'nın Kozak bölgesine küçükbaş hayvan dağıtımı ile sürdürdü. Kozak Bölgesi için yapılan kura ile dağıtım törenine Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, Belediye başkan yardımcıları Ali Kahyaoğlu ve Ümit Atlam, Bergama Ziraat Odası Başkanı Nuri Taşkıranoğulları, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarla ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Özgürses Gazetesi
02:51 -
KIRSALDA KALKINMA DESTEĞİNE DEVAM

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma stratejisi doğrultusunda üreticiye verdiği desteği Bergama’nın Kozak bölgesine küçükbaş hayvan dağıtımı ile sürdürdü.

Kozak Bölgesi için yapılan kura ile dağıtım törenine Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, Belediye başkan yardımcıları Ali Kahyaoğlu ve Ümit Atlam, Bergama Ziraat Odası Başkanı Nuri Taşkıranoğulları, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarla ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ÜRETİME CAN SUYU

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan İzmir genelinde şu ana dek 1500 üreticiye 5950 adet küçükbaş hayvan dağıttıklarını ifade ederek, “ Alınan eğitimler doğrultusunda bakımlar gerçekleştiğinde bu sayılar daha da çoğalacak ve büyük sürüler olacak. Bizler üretime can suyu desteği veriyoruz. Şu ana dek dağıttığımız hayvanlardan elde ettiğimiz verilere göre 1745 adet yavru elde edilmiş durumda.  Ve bu bizleri çok mutlu ediyor. İzmir’in birçok bölgesinde meyveciliği de geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Bizlere gelen talepler doğrultusunda üreticilerimizi meyve fidanları ile buluşturuyoruz” diye konuştu.

BAŞARININ KANITI

İzmir son dönemdeki uygulamaları ile Türkiye’de örnek bir kent olduğunu belirten Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “Kırsalkalkıma projeleri ile sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da örnek aldığı bir kent haline geldi. Büyükşehir Belediyesi’nin uzun süreden beri desteklediği Tire Süt Kooperatifi Birleşmiş Milletler tarafından ödüllendirildi. Bütün bu gelişmeler bir başarının kanıtıdır” dedi.

İMİRLİLER ÇOK ŞANSLI

İzmirlilerin her anlamda çok şanslı olduklarını dile getiren Başkan Gönenç şöyle konuştu: “ Bir belediye düşünün ki önce üretim yollarını, ova yollarını asfaltlamaya başladı. Çitçiyi köylüyü çamurdan tozdan kurtarmayı birinci amaç edindi. O belediye ziraat odalarına makine ekipman desteği verdi. Kozak’ta arıcılığı destekledi. Tire’de sütçüyü destekledi. Bayındır’da çiçekçiyi, Ödemiş’te fidancıyı destekledi. Ve İzmir’in bütün ilçelerinde de küçükbaş hayvan desteğini devam ettiriyor.

BU BİR TERCİH MESELESİDİR

Genel yöneticiler veya yerel yöneticiler olarak halkı tüketime de teşvik edebilirsiniz. Bu bir tercih meselesidir. Kredi kartlarıyla vatandaşların bol bol borçlanacağı alışveriş merkezleri de açılabilirsiniz. Fakat tam tersi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı gibi daha çok üretmeye, daha çok kazanmaya ve ürettiğini değerlendirebilme konusunda insanların önünü de açabilirsiniz. Bu birazda politik bir tercihtir. Bu iş makarna kömür dağıtmakla olmuyor. Bu iş üreticiyi üretmeye destekle oluyor. İzmir’de biz bunu yapıyoruz. İzmir’de hepimize bu yolu açanda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu. Tüm Bergamalı Çitçiler ve üreticiler adına kendisine çok teşekkür ediyorum.

İZMİR TÜRKİYE’YE ÖRNEK

Yıllar önce Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de ilk olarak başlatmış olduğu okul sütü projesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sürdürülüyor. Bugün hayvan üretimi için destek veriyor ve bir hafta önce Bergama’da İlçe Tarım Müdürlüğü hayvan dağıtımı gerçekleştirdi. Bu da gösteriyor ki Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulaması Tarım Bakanlığı tarafından da model olarak alınmaya başlandı. Ve üreticiler de bu projeye sahip çıkıkça bu proje daha da büyüyecek ve Büyükşehir Belediyesi ’de desteğini sürdürecektir.”

Törende konuşan Bergama Ziraat Odası Başkanı Nuri Taşkıranoğulları ise desteklerinden dolayı İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bergama Belediyesi’ne teşekkür ederek, Kozak Yaylası’nda fıstık çamlarındaki verimsizliğin üreticiyi sıkıntıya düşürdüğünü ve bu konuda yürütülecek olan çalışmaların üretici için önemli olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve Bergama Ziraat Odası Başkanı Nuri Taşkıranoğulları üreticilerle birlikte ilk kura çekilişini gerçekleştirdi.