ALİAĞA COĞRAFYASI TÜM YÖNLERİYLE BU KİTAPTA

27 Mart 2019
ALİAĞA COĞRAFYASI TÜM YÖNLERİYLE BU KİTAPTA

Türkiye’nin ilk ilçe atlası “Aliağa Coğrafya Atlası” Aliağa Belediyesi’nin destekleri ile okuyucu ile buluştu. Aliağa Kent Kitaplığı’nın 10.yayını olarak basımı gerçekleştirilen eser ilk günden itibaren yoğun ilgi gördü. 120 sayfadan oluşan Aliağa Coğrafya Atlası Doç. Dr. Emre Özşahin ile Dr. Öğr. Üyesi İlker Eroğlu tarafından hazırlandı. Kitabın dağıtımı Aliağa Belediyesi Hilal Masadan ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor.

Türkiye’de tüm detayları ve haritalarıyla hazırlanmış başka bir atlas çalışmasının olmadığını belirten Dr. Öğr. Üyesi İlker Eroğlu, Aliağa Belediyesi’nin destekleriyle hazırlanan kitabın Aliağa coğrafyası ile ilgili hem güncel hem de kaynak niteliğinde bilgilere sahip olduğunu söyledi.

DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER EROĞLU: “HEM BİLİMSEL HEM DE EĞLENCELİ BİR ÇALIŞMA OLDU”

Kitapta coğrafi bilgilere yer verirken hem öğrencilere coğrafyayı hem de Aliağa coğrafyasını öğretmeyi amaçladıklarını ifade eden Eroğlu, “Çalışmamızı hem haritalarla hem de fotoğraflarla destekledik. Sadece yazı ile kitabı sıkıcı hale getirmedik. Bilimsel olduğu kadar eğlenceli de bir çalışma oldu” dedi.

“COĞRAFYA OLMAZSA BİR TARAF HEP EKSİK KALACAKTI”

Coğrafyanın bilimlerin kraliçesi olduğunun altını çizen Eroğlu, “Aliağa Belediyesi’nin Aliağa Kent Kitaplığı adı altında yayınladığı eserler daha çok tarih ve arkeoloji ağırlıklıydı. Coğrafya olmazsa bir taraf hep eksik kalacaktı. Coğrafya ile bu eksikliği gidermemiz gerekiyordu. Coğrafya bilmezseniz yaşadığınız mekânı bilemezsiniz. Mekânı bilmezseniz de iyi bir yönetici olamazsınız. Aliağa coğrafyasına hâkim olmazsanız doğal kaynakların değerlendirilmesi noktasında zayıf kalırsınız” dedi.

EROĞLU’NDAN BAŞKAN SERKAN ACAR’A TEŞEKKÜR

Aliağa’nın birçok doğal, beşeri ve ekonomik bilgileri içerisinde barındırdığını vurgulayan Eroğlu, “Aliağa bu konuda çok büyük bir potansiyel barındırıyor. Aliağa’nın bu potansiyelini geçmişini jeolojik, jeomorfolojik, iklim, hidrografya, toprak, bitki örtüsü, nüfus ve yerleşme, tarım ve hayvancılık, arazi kullanımı, sanayi ve ticaret ile turizm özelliklerini anlatmamız gerekiyordu. Coğrafya Bilgi Sistemi ile elde ettiğimiz bilgileri arazide edindiğimiz gözlemlerimizi bir kitap haline getirelim istedik. Aliağa Belediyesi’nin de destekleriyle elimizden geleni yaptık. Coğrafya ile ilgilenen öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm Aliağalılara önemli bir kaynak olmasını diliyorum. Kitabın hazırlanmasında başta Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar olmak üzere tüm çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.