Reklam
Reklam

Kırmızı etikete dikkat!

27 Şubat 2016
Kırmızı etikete dikkat!
Reklam

Konak Belediyesi ile Makine Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi’nin birlikte yürüttüğü denetimlerde vatandaşın can ve mal güvenliğini tehlikeye soktuğu tespit edilen asansörler önce kırmızı renkte etiketlerle işaretleniyor, ardından da mühürleniyor.

 

İzmir’in merkez ilçesi Konak’ta özel sektör, kamu kuruluşları ve konutlara ait asansörlerin denetimleri aralıksız sürüyor. Konak Belediyesi ile Makine Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi arasında Ocak ayında yapılan protokol kapsamında ilçe genelindeki yaklaşık 4 bin asansörün denetimi yapılacak. İşbirliği içinde yürütülen kontroller sırasında asansörlerinin bakım ve onarımı yaptırmayan apartman, işyeri ve kurum sorumluları uyarılıyor.

 

RENKLİ ETİKETLERLE UYARILIYOR

MMO tarafından görevlendirilen yetkililerce yapılan kontroller sırasında bakımı yapılmamış veya eksikleri olan asansörlerin girişlerine kullanıma uygunluk durumuna göre mavi, sarı ve kırmızı renkte etikler yapıştırılarak vatandaşlar uyarılıyor. Asansörün kullanılmasının tamamen tehlikeli ve güvensiz olduğunu belirtmek adına kırmızı, asansörün kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek adına sarı, asansörün hafif kusurlu olduğu belirtmek için de mavi renkte etiketler yapıştırılıyor. Bakımları tam olan asansörlere ise güvenli kullanıma uygun olduğunu gösteren yeşil renkli etiket yapıştırılıyor.

 

KRİTERLERE UYMAYANLAR MÜHÜRLENİYOR

Etiketleme sisteminin uygulanmasının ardından harekete geçen Konak Belediyesi Fen İşleri ve Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler can ve mal güvenliğini tehlikeye soktuğu için kırmızı renk etiketin yapıştırıldığı asansörleri mühürleyerek kullanıma kapatıyor. MMO yetkililerince riskli bulunarak etiketlenen asansörleri mühürleyen belediye ekipleri, bir yandan da apartman yöneticilerine ve bina sorumlularına konuyla ilgili bilgilendirme yaparak, asansörlerini biran önce standartlara uygun hale getirilmesini istiyor. Önceliğin vatandaşların can güvenliği olduğunu belirtilirken, yapılan denetimlerde şimdiye kadar 50’ye yakın asansörün mühürlenerek kullanıma kapatıldığı bilgisi verildi. Asansörü mühürlenen apartmanlardaki yöneticilerin dilekçeyle Konak Belediyesi’ne başvurarak, asansörlerinin bakım ve onarımına bir an önce başlamaları gerektiğini dile getiren yetkililer, asansörlerin yeşil etiket alacak standardı yakalaması gerektiğini ifade etti.

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.