Ebeveyn Akademisi’nin ilk dersinde Başkan Soyer sürprizi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ebeveyn Akademisi’nin eğitim programı Gebelik Okulu’nun ilk dersinde anne ve baba adaylarını yalnız bırakmadı. Akademi’nin açılışında konuşan Başkan Soyer “Ebeveynlerin çocuklarda...

Özgürses Gazetesi
11:42 -
Abone ol
Ebeveyn Akademisi’nin ilk dersinde Başkan Soyer sürprizi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ebeveyn Akademisi’nin eğitim programı Gebelik Okulu’nun ilk dersinde anne ve baba adaylarını yalnız bırakmadı. Akademi’nin açılışında konuşan Başkan Soyer “Ebeveynlerin çocuklardaki özgüven duygusunun gelişimine daha fazla destek verebilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çocuklarımız için, çocuklarımızla birlikte, özgür ve adil bir İzmir yaratacağız” dedi.

“Çocuk Dostu Belediye” vizyonuyla çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ebeveynlerin yüzlerini güldürecek yeni bir çalışmaya imza attı. Başkan Tunç Soyer, Ebeveyn Akademisi’nin eğitim programlarından biri olan Gebelik Okulu’nun ilk dersine katılarak anne ve baba adaylarıyla bir araya geldi.

Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’ndeki açılışta konuşan Başkan Soyer, “İçinden geçtiğimiz koşullar, ekonomik ve ekolojik değişimler ailelerimize de yön veriyor. Çocuğun, çocukluğun anlamı bizlere öğretilenden çok farklı hale geliyor ve kabuk değiştiriyor. Şüphesiz her birimiz çocuklarımıza ‘geleceğimiz’ diyoruz. Ne var ki bunu söylerken kimi zaman onun bir çocuk olarak gereksinimlerini göz ardı edebiliyoruz. Çocuklarımızı, kendi hayallerimizin uygulayıcısı gibi görerek onlara taşıyabileceklerinden daha fazla yük verebiliyoruz” diye konuştu.

“Çocuklarımızla birlikte özgür ve adil bir İzmir yaratacağız”
Çocukları sadece geleceğin yetişkinleri olarak görmediğini de ifade eden Başkan Soyer, “Onları, bugünkü varlıklarıyla hepimize ve hayata güç ve yön veren bireyler olarak kabul ediyorum. Düşüncelerinden, yaptıklarından ve sınır tanımayan hayal dünyalarından büyük ilham alıyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Masal Evleri, Keşif Atölyeleri ve Çocuk Belediyesi gibi projeleri hayata geçirmesinin amaçlarından biri, çocukların karar mekanizmaları üzerindeki etkilerini güçlendirmek” şeklinde konuştu.
Ebeveynlik Akademisi eğitim programının da yine bu vizyona katkı sağladığını belirten Soyer “Projemizi, ebeveynlerin çocuklardaki özgüven duygusunun gelişimine daha fazla destek verebilmesi için uyguluyoruz. Bu nedenle Ebeveyn Akademisi programına katılan tüm anne ve babalara çok teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum. Çocuklarımız için, çocuklarımızla birlikte, özgür ve adil bir İzmir yaratmanın inancıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

“Gebelikle alakalı bilgi kirliliğini eğitimlere düzelteceğiz”
Medicalpark İzmir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Özlem Ecemiş ise konuşmasında “Gebeliğe ilişkin bilgi kirliliği olduğunu gördük. Bu misyonla ve hedefle ebeveynlere bakımdan doğum sürecine ve doğum sonrası bebek bakımına kadar bilgileri aktaracağız” dedi.

4 programla Ebeveyn Akademisi
Çocukların sağlıklı aile ortamında yetişmeleri için ebeveynlere destek olan Ebeveyn Akademisi dört ana programdan oluşuyor. Bunlardan ilki gebelik döneminden üç yaşa kadar olan süreçte ebeveynlerin gerekli bilgilere ulaşmalarını sağlayan “Gebelik Okulu”. İkincisi, yeni bebeği olmuş ailelere yönelik içinde altı kitap bulunan “Hoş Geldin Bebek” seti. Üçüncüsü ise 0-3 yaş arası çocukları olan ailelere ev ziyaretlerini kapsayan “Bebek 95 Projesi”. Ebeveyn Akademisi’nin dördüncü ve son ayağı ise 6-12 yaş arası çocukları olan ebeveynler için hazırlanan “3 Adımda Anne Babalıkta Ustalaşma Kursu”. Akademide yapılacak eğitimlerden ilki olan gebelik okulu ebeveynlerin gebelik öncesi, sırası ve sonrasında kendilerini nelerin beklediğini keşfetmesine yardımcı olacak. Eğitimler, ailelerin çocuk bakımı ve ebeveynliğe dair doğru kaynaklara erişmesinde büyük kolaylık sağlayacak.

Eğitimler her ay düzenli gerçekleşecek
Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen Gebelik Okulu eğitimleri, İzmir Ekonomi Üniversitesi Medicalpark İzmir Hastanesi Gebelik Okulu’nda çalışma yürüten Özlem Ecemiş tarafından yüz yüze ve çevrimiçi olarak yapılacak. Her ay düzenli olarak yapılacak yüz yüze eğitimlere 50 ebeveyn, çevrim içi eğitimlere ise 100 ebeveyn katılabilecek. Her bir eğitim uygulaması üç saat sürecek.

Tarihi Havagazı Yerleşkesi Havagazı Etkinlik Salonu’nda yüz yüze eğitimlerin saat ve tarihleri ise şöyle:
•    24 Eylül 2021 Cuma günü 14.00-17.00
•    30 Ekim 2021 Cumartesi günü 10.00-13.00
•    17 Kasım 2021 Çarşamba günü 14.00-17.00
•    22 Aralık 2021 Çarşamba günü 10.00-13.00

Çevrim içi eğitimlerin gün ve saatleri ise şöyle
•    28 Eylül 2021 Salı günü 19.00-22.00
•    28 Ekim 2021 Perşembe günü 10.00-13.00
•    20 Kasım 2021 Cumartesi günü 14.00-17.00
•    25 Aralık 2021 Cumartesi günü 14.00-17.00