KARDEŞLİĞİN 50. YILI KUTLANDI

Bergama ile Almanya’nın Böblingenşehirleri arasındaki kardeş kent ilişkilerinin 50. yılıBöblingen Kongre Merkezi Vürtemberg Salonu’ nda düzenlenen törenle kutlandı.

Özgürses Gazetesi
05:08 -
KARDEŞLİĞİN 50. YILI KUTLANDI

Bergama ile Almanya’nın Böblingenşehirleri arasındaki kardeş kent ilişkilerinin 50. yılıBöblingen Kongre Merkezi Vürtemberg Salonu’ nda düzenlenen törenle kutlandı.

Kutlama törenlerine Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç,Bergama Belediye Başkan Yardımcısı Ümit Atlam, Böblingen Belediye Başkanı Wolfgang Lützner,Stutgart Başkonsolosu Seyhan Sucu, önceki dönem Belediye Başkanı Alexander Vogelgsang, , Belediye Meclis üyeleri ve kardeş kentlerden gelen çok sayıda konuk katılım gösterdi.

İLİŞKİLERİMİZİ BAŞARIYLA SÜRDÜRECEĞİZ

Törende konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, 1967 yılında başlayan Bergama ile Böblingen arasındaki dostluk ilişkisininTürkiye’deki en eski kardeş kent ilişkilerinden birisi olduğunu belirtti. Sözlerine “50 yıllık bu öykünün içinde olmaktan son derece mutluyum” diye devam eden Başkan Mehmet Gönenç, “Bu kardeş kent ilişkisinin Bergama’ya çok katkısı var. Böblingen dışında Avrupa’nın farklı ülkelerinde 12 kardeş kentimiz daha var. Ve başarı ile ilişkilerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Özellikle Böblingen’in çabaları ile 1978 de başlayan, bu yıl 5. kez düzenlenecek olan ve 3 yılda bir yinelenen Kardeş Şehir Olimpiyatları’ da bu dostluk ve kardeşliğin pekişmesinde çok önemli rol oynuyor” diye konuştu.

OLİMPİYATLAR DAYANIŞMANIN EN GÜZEL ÖRNEĞİ

Kardeş Şehir Olimpiyatları’nınsadece bir spor organizasyonu olmadığını ifade eden Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “ Aslında bu bir dostluk, barış ve kardeşlik projesi. 7 farklı ülkenin ve kültürün gençleri olimpiyatlarda bir araya gelerek, birbirleri ile dostluk ve kardeşlik içerisinde yarışarak tüm dünyaya dayanışmanın ve kardeşliğin en güzel örneklerinden birini sergiliyor.  Kardeş Şehir olimpiyatlarının başlamasına vesile olan dönemin belediye başkanıAlexander Vogelgsang’ a hem de 1967 yılında Bergama ile Böblingen arasındaki kardeş kent ilişkisinin temellerini atan dönemin belediye Başkanları AdemÖzelli ve VolfangBruma’ya da teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

ALMANYA VE TÜRKİYE ARASINDAKİ İLK KARDEŞLİK

Törende Konuşan Böblingen Belediye Başkanı Wolfgang Lützner Bergama ve Böblingen arasındaki kardeş kent ilişkisinin Alman’yave Türkiyearasındakiilk kardeşlik ilişkisi olduğunu dile getirerek,” Bu ilişkiBöblingen halkı tarafından da çok önemseniyor ve benimseniyor.  Bundan sonrada bu ilişkinin sürdürülmesini temel görev olarak görüyoruz. 26-30 Temmuz tarihleri arasında bu yıl 5. Ke düzenlenecek olan Kardeş Şehir Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmaktan ve konuklarımızı misafir etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Ayrıca 2014 yılında Bergama’da düzenlenen Kardeş Şehir Olimpiyatlarındaki başarısından  ve konukseverliğinden dolayı Bergama Belediyesi’ni ve Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’i kutluyorum” diye konuştu.

GEZGİNLERİN GÖZÜNDEN BERGAMA ANLATILDI

Törenlereayrıca Kardeş kent ilişkilerini başlatan,dönemin Belediye Başkanı AdemÖzellin’nin oğlu Kutsal Özelli ve tarihçi yazar İlhan Pınar’da katıldı.  İlhan Pınar 18. ve 19. Yüzyılda “Alman Gezginlerin Gözünden Bergama” isimli bir sunum yaparak o dönemde Bergama’ya gelen Alman seyyahların gezi notlarını ve Bergama’ya ilişkin yapmış oldukları çalışmaları anlattı. Gecede ayrıca Türk Kültür ve Musiki Derneği’nin müzik dinletisi katılımcılardan büyük alkış aldı.

Törenlerin sonunda her iki kentin Belediye Başkanı günün anısına açılan anı defterini imzaladıktan sonra50. Yıl anısına ilişkin hediye takdiminde bulundu.

26 Temmuz tarihinde Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya, İskoçya, İtalya ve Türkiye olmak üzere 7 ülkenin katılacağı ve 26-30 Temmuz tarihleri arasında Böblingen’de gerçekleşecek 5. Kardeş Şehir Olimpiyatları’nda Bergamalı 100 sporcu ülkemizi temsil edecek.