Reklam
Reklam

İzmir Üniversitesi’nden Suriyeli mültecilere destek

26 Şubat 2016
İzmir Üniversitesi’nden Suriyeli mültecilere destek
Reklam

Türkiye’den Avrupa’ya geçebilmek için Ege denizinde hayatını kaybeden ya da kamplarda hayatını zor şartlar altında sürdürmeye çalışan mültecilerin durumu, İzmir Üniversitesi’ni harekete geçirdi. İzmir Üniversitesi tarafından Torbalı’da bulunan mülteci kampına battaniye, yastık, giyecek, yiyecek, yatak ve ayakkabı yardımında bulunuldu.

 

Torbalı’da bulunan 6 mülteci kampında yaşanan zor yaşam koşulları, İzmir Üniversitesi’ni harekete geçirdi. Torbalı Belediyesi ve Kaymakamlığı ile görüşmelerde bulunan İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Selim Doğanata ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş eşliğinde Torbalı’da bulunan bir mülteci kampını ziyaret etti. 150 mülteciye battaniye, yastık, giyecek ve yiyecek yardımında bulunan İzmir Üniversitesi heyeti, mültecilerin yaşam koşulları konusunda gözlemlerde bulundu.

 

Yapılan gözlemler sonucu aynı kampa ikinci bir ziyaret gerçekleştiren heyet, bu kez özellikle çocukların ayakkabı, ailelerin de yatak ihtiyacını karşıladı. Üniversitelerin topluma yararlı olacak akademik çalışmalarının yanı sıra bu gibi yardım konularında da vatandaşlara ve sivil toplum örgütlerine örnek olması gerektiğini söyleyen Rektör Erciyeş, “Yalnızca Torbalı’da bulunan kamplarda bin 200 kişi kalıyor. Hedefimiz, mümkün olduğu kadar yaşamsal ve hijyenik ihtiyaçlarını karşılayarak, mültecilere daha yaşanılabilir bir ortam sunmak. Bunun için de vatandaşlarımızın, sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin ve özel sektör temsilcilerinin devlet kurumları kadar duyarlılık göstermesi gerekiyor” dedi.

 

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.