İkinci Yüzyılın İktisat Kongesi’nin ikinci İstişare Kurulu 27 Ocak’ta

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi etkinlikleri kapsamında ana kongrenin içeriğini ve programını belirlemek için oluşturulan Yüksek İstişare Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in ev sahiplinde ikinci toplantısını y...

Özgürses Gazetesi
04:10 -
Abone ol
İkinci Yüzyılın İktisat Kongesi’nin ikinci İstişare Kurulu 27 Ocak’ta

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi etkinlikleri kapsamında ana kongrenin içeriğini ve programını belirlemek için oluşturulan Yüksek İstişare Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahiplinde ikinci toplantısını yarın yapacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Geleceğin Türkiyesi’ni inşa ediyoruz” sloganıyla 15-21 Şubat tarihlerinde düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin hazırlık toplantıları devam ediyor. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin ikinci Yüksek İstişare Kurulu, 27 Ocak’ta Arkas Holding’in katkılarıyla İzmir’deki Swissotel’de düzenlenecek. Toplantıya Türkiye’nin önde gelen iktisatçıları, bilim insanları ile iş dünyası, sendika ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katılacak.

İlk toplantıda her paydaş grubunun oluşturduğu deklarasyonlar ayrıntılı şekilde ele alınmış, kurul üyeleri metinlerle ilgili önerilerini sunmuştu. İkinci Yüksek İstişare Kurulu toplantısında ise uzman toplantılarının sonuçları ile ana kongrenin programı ve kongre sonuç metni konuşulacak.

Alanında uzman onlarca isim bulunuyor
Yüksek İstişare Kurulu, farklı konu ve disiplinlerde uzmanlaşmış, alanında tanınan birçok önemli isimden oluşuyor. Kurul üyeleri arasında Prof. Dr. Ali Yaycıoğlu, Ali İhsan Özgürman, Ali Rıza Ersoy, Prof. Dr. Alp Erinç Yeldan, Alphan Manas, Arzu Çerkezoğlu, Prof. Dr. Ayşe Buğra, Bekir Ağırdır, Prof. Dr. Bilge Yılmaz, Burak Dalgın, Dr. Burcu Ünüvar, Prof. Dr. Bülent Gültekin, Prof. Dr. Çağlar Keyder, Faik Öztrak, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) adına Feyyaz Ünal, Fikret Bila, Prof. Dr. Fuat Keyman, Dr. Gülbin Şahinbeyoğlu, Dr. Gülfem Saydan Sanver, Prof. Dr. Güven Sak, Prof. Dr. İlber Ortaylı, İzlem Erdem, Kerim Rota, Muhittin Bilget, Murat Karayalçın, Dr. Murat Kubilay, M. Salim Kadıbeşegil, Dr. Mehmet Aktaş, Mehmet Bozgeyik, Mahmut Özgener, Mustafa Tanyeri, Nur Batur, Önder Türkkanı, Prof. Dr. Refet Gürkaynak, Selçuk Sarıyar, Dr. Serdar Şahinkaya, Sıtkı Şükürer, Süleyman Sönmez, Şükrü Ünlütürk, Prof. Dr. Taşansu Türker, Prof. Dr. Ufuk Akçiğit, Uğur Gürses, Prof. Dr. Ümit Özlale, Ünal Ersözlü, Yusuf Işık ve Yusuf Kanlı bulunuyor.
Uzman toplantıları devam ediyor
Kongrenin birinci aşamasında yapılan Çiftçi, İşçi ve Sanayici-Tüccar-Esnaf Buluşmaları sonucunda hazırlanan sonuç metinleri kamuoyuyla paylaşılmıştı. İkinci aşamayı oluşturan Uzman Toplantıları ise Şubat ayının ilk haftasına kadar devam edecek.
Uzman Toplantıları, döngüsel kültür kavramının ayaklarını oluşturan birbirimizle, doğamızla, geçmişimizle ve gelecekle uyum başlıklarını esas alarak düzenleniyor.
İlk uzman toplantısı olan “Birbirimizden Razıyız” buluşması, 13 Ocak’ta Aziz Vukolos Kilisesi’nde düzenlendi. Buluşmada farklı ekonomik, sosyal ve kültürel özelliklere sahip toplulukların temsilcileri ile demokrasi ve insan hakları konusunda çalışan 48 uzman bir araya geldi. İkinci toplantı olan “Doğamıza Dönüyoruz” buluşması 20 Ocak’ta İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nde (İZTAM) yapıldı. Toplantıda iklim krizi, ekoloji ve doğayla uyumlu kalkınma konularında çalışan 39 akademisyen ve uzman doğa ile uyumlu bir ekonominin nasıl inşa edileceğini ortaya koymak için buluştu. Uzman toplantılarından üçüncüsü olan “Geçmişimizi Anlıyoruz” buluşması 25 Ocak’ta Yeşilova Höyüğü’nde düzenlendi. Toplantıda 41 tarihçi, arkeolog, uzman ve akademisyen bir araya gelerek paydaşlar tarafından hazırlanan işçi, çiftçi ve sanayici-tüccar-esnaf deklarasyonlarını inceledi. Son uzman toplantısı olan “Geleceği Görüyoruz” buluşması ise 4 Şubat’ta yapılacak. Uzmanlar, akademisyenler ve fikir insanları daha önceki paydaş toplantılarında ortaya konan üç bildirgeyi kavramsal ve akademik açıdan mercek altına alarak ana kongrede yeniden bir araya gelecek delegeler için tavsiye kararları oluşturuyor.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi Şubat’ta
Uzman Toplantıları’nın ardından 15-21 Şubat 2023 tarihlerinde İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi yapılacak ve yeni yüzyıla yön verecek politika önerileri tüm Türkiye ile paylaşılacak. Kongreye Türkiye ve dünyadan önemli konuşmacılar katılacak.
Kongrenin sekretaryası İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Planlama Ajansı (İZPA) tarafından yürütülüyor. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve etkinlik takvimi için iktisatkongresi.org‘u ziyaret edebilirsiniz.