METEOROLOJİDEN ALİAĞA İÇİN KUVVETLİ LODOS UYARISI

Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü, Kuzey Ege kıyılarında fırtına beklendiğini duyurdu.

Özgürses Gazetesi
11:43 -
Abone ol
METEOROLOJİDEN ALİAĞA İÇİN KUVVETLİ LODOS UYARISI

Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü, Kuzey Ege kıyılarında fırtına beklendiğini duyurdu. Lodos şeklinde esmesi beklenen fırtınanın 26 Şubat 2020 Çarşamba günü güney ve güneybatı yönlerden saatte 60 ila 75 kilometre hızla eseceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü’nün resmi internet sayfasından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çarşamba günü güney ve güneybatı yönlerinden esecek olan rüzgarın; öğle saatlerinden itibaren Marmara’nın batısı ve Kuzey Ege kıyılarında fırtına (60-75 km/saat), perşembe günü Marmara, Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun batısı ile Karadeniz’in iç ve yüksek kesimlerinde kuvvetli fırtına (70-100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınadan dolayı meydana gelebilecek çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı zehirlenmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir”

Yapılan açıklamada fırtınanın 28 Şubat 2020 Cuma günü saat 03.00’ten itibaren etkisini kaybedeceği bilgisine de yer verildi.

ALİAĞA İÇİN LODOS UYARISI

Kuzey Ege kıyılarında zaman zaman kuvvetli fırtına şeklinde esmesi beklenen lodos, Aliağa kıyılarında da hakim olacak. Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği’nden alınan son hava raporuna göre Aliağa’da özellikle 27 Şubat 2020 Perşembe günü 09.00-18.00 saatleri arasında fırtınanın lodos şeklinde saatte yaklaşık 53 kilometre hızla esmesi bekleniyor.

ALDER BAŞKANI NACİ BİÇER, YAŞANABİLECEK OLUMSUZLUKLARA KARŞI DENİZCİLERİ UYARDI

Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği Başkanı Naci Biçer, fırtınadan dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı başta denizciler ve balıkçılar olmak üzere tüm vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyledi. Biçer, ayrıca çocukların ve vatandaşların rüzgardan dolayı tehlike arz edebilecek tabelalardan uzak durmaları gerektiğini de belirtti.

ALİAĞA’DA TAHMİN EDİLEN BEŞ GÜNLÜK HAVA DURUMU

26 Şubat 2020 Çarşamba: Hava çok bulutlu, sıcaklık en düşük 8, en yüksek 18 derece,

27 Şubat 2020 Perşembe: Hava gök gürültülü sağanak yağışlı, sıcaklık en düşük 13, en yüksek 17 derece,

28 Şubat 2020 Cuma: Hava çok bulutlu, sıcaklık en düşük 9, en yüksek 15 derece,

29 Şubat 2020 Cumartesi: Hava hafif sağanak yağışlı, sıcaklık en düşük 7, en yüksek 13 derece,

1 Mart 2020 Pazar: Hava az bulutlu, sıcaklık en düşük 5, en yüksek 16 derece,