Reklam
Reklam

 ALİAĞA’DA 73 GİRİŞİMCİYE SERTİFİKA

25 Şubat 2017
 ALİAĞA’DA 73 GİRİŞİMCİYE SERTİFİKA
Reklam

Çalışma ve İş Kurumu, KOSGEB ve Aliağa Ticaret Odası (ALTO) işbirliğiyle düzenlenen ‘KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri ’ne katılan 73 kursiyer eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını aldı.

2016 yılı Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında, Çalışma ve İş Kurumu, KOSGEB ve Aliağa Ticaret Odası (ALTO) işbirliğinde düzenlenen “KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri”nin sertifika töreni ALTO M. Ender Özer Seminer Salonu’nda gerçekleştirildi.  ALTO’ya gelen 200’den fazla başvuru arasından seçilen 75 kişiden 73’ü eğitimlerini tamamlayarak belgelerini aldı. Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Başkanı Adnan Saka,Çalışma ve İş Kurumu Çiğli Hizmet Merkezi Müdürü Bahrettin Hasret, Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hamdi Erdem ve Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi T. Kürşad Tanrıkulu’nun katılımıyla gerçekleştirilen törende eğitimleri tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

“DÜNYA EKONOMİLERİNİN GÜCÜNÜ GİRİŞİMCİLER BELİRLİYOR”

ALTO Başkanı Adnan Saka, sertifika töreninde yaptığı konuşmada, eğitimi tamamlayan kursiyerleri tebrik etti.  Günümüz dünyasında dünya ekonomilerinin gücünü girişimcilerin belirlediğini ifade eden Saka, “İstihdam için üretim önemli. Devletimiz de girişimciliği ve istihdamı artırmak adına çeşitli çalışmalar yürütüyor. Bunlardan biri istihdam seferberliğidir. Bir de ‘benim bir fikrim var, benim bir projem var, bu projemi hayata geçirmek istiyorum ‘diyenlere KOSGEB gibi devletin birçok kurumunun farklı alanlarda yapmış olduğu destekler var. Gerek ülkemizin gerekse de ilimizin önemli sorunlarından biri işsizliktir. Bu işsizlikle mücadele edebilmenin yöntemlerinden biri de yeni girişimcilerin ortaya çıkmasıdır.” dedi.

“AMACIMIZ GİRİŞİMCİLERİN İSTİHDAM EDİLMEKTEN İSTİHDAM EDEN NOKTAYA GELMELERİNİ SAĞLAMAK”

Özellikle girişimcilik kurslarının ALTO olarak önemsediklerini ve bu yönde çalışma yürüttükleri bir alan olduğunu kaydeden Saka, “Zaman zaman açtığımız kurslarla girişimcileri destekliyoruz. Bu kursu düzenlemedeki amacımız da, girişimciliğin geliştirilmesini sağlamak ve ilçemizde kendi işini kurmak isteyen girişimcilere yardımcı olmak. Ayrıca, yetenekli, birikimli insanların cesaretle kendi işlerini kurup, istihdam edilmekten istihdam eden noktaya gelmelerini sağlamak. İnanıyorum ki sizler de KOSGEB’den gereken desteği alarak ülke ekonomimize ve istihdamına katkı sağlayacak birer girişimci olacaksınız. Hepinize bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum. İnşallah düzenlediğimiz kurslar sizler için, Aliağa’mız ve ülkemiz için hayırlı olur.” diye konuştu.

 

 

GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI’NDAKİ YENİ DÜZENLEMELER

Konuşmasında girişimcilere, Şubat ayıyla birlikte Girişimcilik Destek Programı’nda yeni düzenlemeler yapıldığını da hatırlatan Adnan Saka, “Sizleri bu yeni düzenlemeler hakkında bilgilendirmek istiyorum. 1 Şubat 2017’ye kadar Girişimciler bu desteği sadece işletmelerini kurduktan sonra alabiliyorken, bu tarihten sonra artık girişimciler sertifika aldıktan sonra iş yerlerini açmadan KOSGEB’e müracaat edebilecekler. Yapılan bu değişiklikten sonra işletmesini kurup da şu an hala KOSGEB’e müracaat etmeyen girişimciler 31 Aralık 2017 tarihine kadar KOSGEB’e müracaat ederek Girişimcilik Destek Programından faydalanabilecekler. Bu tarihten sonra ise yalnızca işletmelerini açmadan KOSGEB’e müracaat eden girişimcilere onay verilecek. Yeni düzenlemeyle birlikte KOSGEB Müdürlükleri tarafından başvurusu onaylanan girişimci adayları 90 gün içerisinde işletmesini kurup, kurduğu işletmeyi KOSGEB veri tabanına kayıt yaparak ilgili KOSGEB Müdürlüğü’ne gidip taahhütname imzalaması gerekiyor ve bu işlemleri 90 gün içerisinde yapmayan girişimci adaylarının başvuruları da reddedilecek. Ayrıca, bir girişimci adayının en fazla üç kez başvuru hakkı bulunuyor, yapılan bu başvurularda üç kez üst üste olumsuz sonuç alınırsa girişimci adayının başvuru hakkı kaybolacak ve bir girişimci bu destek programında yalnızca bir kez faydalanabilecek. Girişimcilik eğitimleri 2017 yılında da Odamızda düzenlemeye devam edeceğiz. Mart, Mayıs ve Temmuz aylarında düzenleyeceğimiz eğitimlere başvuruları almaya başlamış bulunuyoruz. Umuyorum ki eğitimler sonrası bu alanda yeni girişimciler iş piyasasına girecek ve yeni işletmeleri Aliağa’ya kazandıracaklar.” ifadelerini kullandı.

ALTO Başkanı Adnan Saka’nın ardından bir konuşma yapan Çalışma ve İş Kurumu Çiğli Hizmet Merkezi Müdürü Bahrettin Hasret de eğitimi tamamlayan kursiyerleri tebrik ederek, kendi işyerini açmak isteyenlere Çalışma ve İş Kurumu olarak eleman desteği sağlanması hususunda yardımcı olabileceklerini hatırlattı. Yapılan konuşmaların ardından “KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri”ni tamamlayan 73 kursiyere sertifikaları verildi.

 

Reklam

 ALİAĞA’DA 73 GİRİŞİMCİYE SERTİFİKA Haberine Ait Etiketler

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.