Rus sanatçı Nadya Ateş eserleriyle ilk defa Bergama’da!

Bergama’nın kültür ve sanat hayatına yeni bir renk, yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen 'Uluslararası Pergamon Kültür Evi' 2 Eylül  Cumartesi günü kapılarını açıyor.  Uluslararası Pergamon Kültür Evi, açılışı Nadya Ateş’in ya...

Özgürses Gazetesi
10:01 -
Abone ol
Rus sanatçı Nadya Ateş eserleriyle ilk defa Bergama’da!

Bergama’nın kültür ve sanat hayatına yeni bir renk, yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen ‘Uluslararası Pergamon Kültür Evi’ 2 Eylül  Cumartesi günü kapılarını açıyor.  Uluslararası Pergamon Kültür Evi, açılışı Nadya Ateş’in yapıtlarından oluşan “Seçkiler” adlı sergiyle gerçekleşecek. 

Bergama’nın kültür ve sanat hayatına yeni bir renk, yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen Uluslararası Pergamon Kültür Evi 2 Eylül  Cumartesi günü kapılarını açıyor. Bergama’da kültür ve sanat için alternatif bir mekan olma hedefiyle yola çıkan Uluslararası Pergamon Kültür Evi’nin amaçları arasında resim, heykel, çini gibi sanatsal sergilerin yanı sıra, kitap söyleşileri ve imza günleri düzenlemek de yer alıyor. Ayrıca Bergama UNESCO dünya mirasına sahip bir yer olarak inanç turizmi açısından da büyük öneme sahip bir yer. Bu açıdan Bergama’ya inanç turizmi için gelen kişilerin şehir merkezinde turlayıp dua edebileceği bir yer olarak ta “Uluslararası Pergamon Kültür Evi” imkan sağlayacak.

Rus sanatçı Nadya Ateş’in eserleri Bergamalı sanatseverlerle buluşuyor
Uluslararası Pergamon Kültür Evi açılış sergisinde Rusya doğumlu Nadya Ateş’in eserlerini Bergamalı sanatseverlerle buluşuyor. Güzel sanatlar eğitimini Moldova’daki Taras Shevchenko Tiraspol Devlet Üniversitesi’nde tamamlayan sanatçı resimden heykele, dokumadan vitraya sanatın çeşitli alanlarında eğitim almış. Daha sonra Moldova Ekonomi Akademisi’nde iç mimarlık üzerine yoğunlaşan Ateş, resim öğretmenliği yaparak sanatta ustalık dersleri de vermiştir. Eserlerinde yağlıboya, kara kalem, sanguine, akrilik gibi farklı malzemeleri kullanan sanatçı, soyut resimden portreye, el dokumasından, pop art eserlere kadar geniş bir alanda üretmektedir.

NADYA ATEŞ KİMDİR?
Nadya Ateş, 2003 yılından beri Türkiye’de yaşamaktadır ve eserleri Moldova, Rusya, Ukrayna, ABD, Almanya, Belçika ve Türkiye özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.
Nadya Ateş’in Seçkiler adlı sergisi, 02-09 Eylül 2023 tarihlerinde, 10.00-17.00 saatleri arasında Uluslararası Pergamon Kültür Evi’nde gezilebilir.
Adres: Ertuğrul Mahallesi, Ahmet Kuduğ Çıkmazı, 4A, Bergama-İzmir

Haber: Özgür GÜN