Reklam
Reklam

BAYRAMLARIN VAZGEÇİLMEZİ “BAYRAM ŞEKERİ”

24 Haziran 2017
BAYRAMLARIN VAZGEÇİLMEZİ  “BAYRAM ŞEKERİ”
Reklam

Hangi bölgelerin daha fazla bayram şekeri tükettiği belli oldu …

Türkiye’de geçen yıl 4,6 milyar liralık satış hacmine ulaşan şekerli ve çikolatalı mamuller pazarının, bu yıl yüzde 10 büyümesi beklenirken,  bu bayramda 250 milyon liralık bayram şekerinin satılmasının beklendiği açıklandı. Interpress’in Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği(ŞEMAD) tarafından açıklanan bilgilerden derlediği verilere göre, ülkemizde bayram şekeri diye tabir edilen ürünlerin satışının bayram dönemlerinde büyük oranda artış gösterdiği tespit edildi.

 

Yılda bir kişi ortalama 2 kilodan fazla şeker tüketiyor…

 

Bayram dönemlerinde şeker ve çikolata satışlarının 500 milyon lira civarında olduğu belirlenirken, yıllık ortalama toplam tüketimin ise kişi başı 2,1 kilogram olduğu saptandı. Özellikle çocukların çok fazla ilgi gösterdiği bayram şekerinin yüzde 60’ının bayramlarda tüketildiği görülürken, bayram şekerinin en çok satıldığı bölgelerde belli oldu.

 

Bayram şekeri en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da satılıyor…

 

Bayramların vazgeçilmez ikram ürünü olan bayram şekerinin en çok satıldığı bölgelere bakıldığında ilk sırada Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri geliyor. Toplam satılan bayram şekerlerinin yüzde 31’i bu bölgelerde  satılırken, İç Anadolu Bölgesinde ise yüzde 21 oranında satış yapıldığı belirlendi. Marmara Bölgesinde de aynı oranda şeker satılırken, Akdeniz Bölgesinde yüzde 12, Karadeniz Bölgesinde yüzde 8 oranında bayram şekeri satıldığı görüldü. Ege Bölgesi ise yüzde 5 ile bayram şekeri satışlarında son sırada yer aldı. Medyada çıkan haber sayılarına bakıldığında Ramazan Bayramı hakkında yılbaşından bu yana 46 bin 860 haber çıkarken, bayram şekeri ile ilgili ise medyaya bin 53 haber yansıdığı tespit edildi.

 

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.