AKADEMİSYENLERİN KONUSU DÜNYA MİRASI BERGAMA

24 Mart 2015
AKADEMİSYENLERİN KONUSU DÜNYA MİRASI BERGAMA

Son 3 yıldır Bergama hakkında düzenli olarak akademik makaleler yayınlayan Japonya TeikyoHeisei Üniversitesi’nden Doç. Dr.Tomoko Kano ve Tayvan Yuan Ze Üniversitesi’nden Yrd.Doç.Wan-Wen Huang, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’i makamında ziyaret etti.

Her geçen gün ilginin daha da arttığı UNESCO Dünya Mirası Bergama hakkında öğretim görevlilerine bilgi veren Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama’nın tarihi dokuları ve gerçekleştirilecek projeler konusunda da düşüncelerini paylaştı. Ortak gerçekleştirilebilecek projeler konusunda fikir alışverişinin yapıldığı ziyarette Bergama konusundaki izlenimlerini ve düşüncelerini Başkan Mehmet Gönenç ile paylaşan Tomoko Kano ve Wan-Wen Huang tarihi zenginliği ve kültürel dokusu ile Bergama’yı herkesin görmesi gerektiğini ve burada araştırma yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdiler.

Ayrıca DoçDrTomoko Kano ve Yar DoçWan-Wen Huang bu yıl Bahçeşehir Üniversitesi’nin evsahipliğinde üçüncüsü düzenlenen İpek Yolu Boyunca Mimari ve Kültürel Etkileşimler konferansında Bergama’nın tarihi mahallelerini ziyaretçiler tarafından en verimli şekilde gezilmesi ve algılanması için önerilerini içeren bir poster sunacaklar.

DoçDrTomoko Kano ve Yar DoçWan-Wen Huang bu sene başında Yunanistan’da Atina Eğitim Araştıma Enstitüsü tarafından düzenlenen bir konferansta da Bergama’da Çevrenin Sürdürülebilir Gelişimi, Tarihi Alanlar ve Toplum adında yayınladıkları makaleleri bulunuyor.

Özellikle UNESCO süreci ile Bergama’nın dünyanın farklı yerlerinden araştırmacılar için ilgi odağı olduğunu belirten Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, bu ilginin Bergama’nın tanınmasında da etkili olacağını ve Bergama’nın araştırılmasından ve öğrenilmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Her iki akademisyen de gelecek sene öğrenci grupları ile Bergama’ya gelerek Bergama’nın tarihi kültürel yapısı ve turizm konusunda yeni çalışmalara başlayacaklar.

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.