BERTO MECLİSİ, KURULMA AŞAMASINDAKİ BASBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Bergama Ticaret Odası Meclisi, tamamlandığında bölgede 20 Bin kişiye iş imkanı sağlayacak olan Aşağıkırıklar'da kurulma aşamasındaki Batı Anadolu Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.'yi (BASBAŞ) ziyaret etti. BASBAŞ Gene...

Özgürses Gazetesi
03:35 -
Abone ol
BERTO MECLİSİ, KURULMA AŞAMASINDAKİ BASBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Bergama Ticaret Odası Meclisi, tamamlandığında bölgede 20 Bin kişiye iş imkanı sağlayacak olan Aşağıkırıklar’da kurulma aşamasındaki Batı Anadolu Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.’yi (BASBAŞ) ziyaret etti.
BASBAŞ Genel Müdür Yardımcısı Ümit Murat Güner’in rehberliği eşliğinde tüm bölgeyi gezen BERTO Meclisi, İnşaat Mühendisi Volkan Gezen’in de sunumuyla BASBAŞ hakkında güncel bilgiler edindi.
Müdür Yardımcısı Güner; “Gaziemir’deki Ege Serbest Bölgesi’nde (ESBAŞ) 26 Bin kişi çalışıyor. 193 firma, Türkiye’nin kilogram başına düşen en değerli ihracat ürünlerini üretiyor, katma değer yaratıyor. BASBAŞ’da da bunu göreceğiz. 8 ay gibi bir sürede, 80 tonluk kamyonları yıllar boyunca taşıyacak olan 4 kilometrelik ana yolumuzu tamamladık. 12 kilometrelik alan tel ile çevrildi. Tüm parsellerin elektrik ve telekomünikasyon gibi altyapıları tamamlandı. Aralık 2023 itibariyle de Serbest Bölge Müdürlüğü ve Gümrük Müdürlüğü binaları aktif hale gelecek. 3 Otomobil firması yakın zamanda BASBAŞ içinde yükselecek. Bu firmalardan sadece 1 tanesi istihdamını 2 Bin kişiye kadar çıkaracak. BASBAŞ’a bakıldığında fabrikalar değil, tıpkı ESBAŞ’da olduğu gibi “yeşil alan” görülecek. BASBAŞ içerisinde 410 Bin m2’yi yeşil alan için ayırdık, ayrıca her işletme, alanının %10’unu da yeşil alan olarak değerlendirmek zorunda. İşletmeler, spor salonları, koşu yolları ve sosyal alanlarıyla BASBAŞ, yeşillikler arasında binlerce kişinin üretim yaptığı ve hem bölgeye hem de ülkeye büyük kazanç sağladığı bir şehir olacak. Ayrıca yatırımcılar ile görüşme aşamasında bize verdiği destek için de Başkanımız Lütfi Kolat’a tekrar teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek ziyaretleri için tüm BERTO Meclisi’ne de teşekkür etti.