Altın imza”yı Cumartesi günü Başkanlar atacak

23 Ekim 2014
Altın imza”yı Cumartesi günü Başkanlar atacak

İzmirli belediyeler

“bilişim havuzunda” toplanıyor

 

Gelişen teknolojiye paralel proje ve altyapı yatırımları gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, oluşturduğu bilişim ağına 30 ilçe belediyesini dahil edecek. Cumartesi günü imzalanacak “Bilgi Sistemi İşbirliği Protokolü”  ile Büyükşehir Belediyesi’nin bilişim alt yapısı ve yazılımları, ilçe belediyelerinin de hizmetine sunulacak. Bilgiler “ortak havuzda” toplanarak veri tekrarı önlenecek.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan bilişim altyapısının ilçe belediyeler tarafından kullanılmasını sağlamak ve bilgi sistemleri verilerinden karşılıklı yararlanarak kaynak ve zaman israfını önlemek amacıyla, ilki 2004 yılında imzalanan “Bilgi Sistemi İşbirliği Protokolü” kapsamı, yeni bağlanan ilçeleri de içine alacak şekilde yenileniyor. Yeni protokolle ilçe belediyelerinin yüksek maliyetli bilişim teknolojileri yatırımlarının düşürülmesi hedeflenirken aynı zamanda bilgiler “ortak havuzda” toplanarak veri tekrarı önlenecek. 25 Ekim Cumartesi günü, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile 30 ilçe belediye başkanı arasında imzalanacak protokol kapsamında, ilçe belediyelerinin ihtiyacı olan otomasyon yazılımları ile kablolu ve kablosuz veri aktarım sistemleri Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilecek. Kullanıma açılan sistemlerin güncel tutulması da Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile Harita ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Daire Başkanlığı tarafından sağlanacak. İzmirlilere daha hızlı ve kaliteli hizmet sunmak için hazırlanan protokolün ilki 2004 yılında 9, ikincisini ise 2009 yılında 16 ilçe belediyesiyle imzalanmıştı.

 

200 kilometrelik fiber ağ

Büyükşehir Belediyesi’nin İzmirlilere konforlu, güvenli ve çağdaş bir kent yaşamının rahatlığını sunmak için bilgi ve teknoloji alanında  geliştirdiği projelerden bazıları şöyle:

Kent çapında fiber optik iletişim ağının kurulması ve tüm ilçe belediyeler ve diğer ilgili kurum ve kuruluşları kapsayan yüksek hızlı ve bağımsız bilgi iletişim altyapısı için 200 kilometrelik İZMİRNET omurgası oluşturuldu. İZMİRNET Projesi trafik sinyalizasyon sisteminin geliştirilmesinden güvenlik ağına, MOBESE sistemine, coğrafi bilgi sisteminden kent terminallerine, İzmir’in kriz yönetiminden e-belediye hizmetlerine kadar uzanan birçok alanda kullanılıyor. Büyükşehir Belediyesi ayrıca, Coğrafi Bilgi Sistemleri kapsamında, Türk yazılım teknolojisiyle oluşturulan 2 ve 3 boyutlu kent rehberlerini İzmirlilerin hizmetine sundu. Akıllı telefon ve tablet bilgisayarların yaygınlaşmasıyla birlikte sistemini yenileyen Büyükşehir Belediyesi, “Mobil Kent Rehberi”ni hayata geçirdi. Sürekli güncellenen rehberlerden, plan kararı sorgulamadan mezarlık takip sistemine kadar bir çok bilgiye ulaşılıyor. Büyükşehir Belediyesi ayrıca, afet ve kriz anında kesintisiz ses ve veri iletişimin sağlanması için 4 bin telsizin kullanıldığı “sayısal telsiz ağını” kurdu.

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.